Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Whoopi Goldberg slaví 65: Osudovou roli v dojáku Duch jí dohodil Patrick Swayze

Whoopi Goldberg a Patrick Swayze ve filmu Duch (1990). Goldberg za tuto rolí získala jak Oscara, tak Zlatý glóbus.
Zdroj: Paramount Pictures
+ Dalších 8 fotografií
NAROZENINY
Oblíbená sestra v akci, tedy její představitelka Whoopi Goldberg, slaví už 65. narozeniny. Během svého života předvedla spoustu excelentních hereckých výkonů, za které získala i řadu prestižních ocenění. Díky snímku Duch získala i Oscara, ovšem původně v tomto filmu vůbec hrát neměla. Nebyla totiž pozvána ani na konkurz.

Whoopi Goldberg, jejíž pravé jméno zní Cary Elaine Johnson, se narodila v New Yorku. Už od dětství ji to táhlo k divadlu a na jeviště se postavila už ve svých osmi letech. Časem New York vyměnila za Los Angeles a v polovině osmdesátých let si odbyla i filmovou premiéru.

Whoopi Goldberg ve filmu Duch

První velkou roli jí dal samotný Steven Spielberg, který Whoopi obsadil do snímku Purpurová barva. Její výkon byl tak oslnivý, že byla nominovaná na Oscara. Toho sice (ještě) nezískala, zato ale obdržela Zlatý glóbus

Whoopi Goldberg dostávala role, za které ji diváci dodnes milují. Zahrála si i v kultovním snímku Duch, kde se objevila po boku Demi Moore a Patricka Swayzeho Ovšem k roli, za kterou taky získala Oscara, její cesta nevedla vůbec snadno.

Goldberg se ve filmu Duch objevila coby Oda Mae Brown, za což vděčila Patricku Swayzemu. Ten totiž svou roli nepřijal, dokud nezjistil, zda by si ve snímku nechtěla zahrát i Whoopi, kterou ani nepozvali na konkurz.

O tom se Goldberg dozvěděla až od své kamarádky, která se castingu účastnila. Zavolala proto svému agentovi, od něhož se dozvěděla nečekanou zprávu: „Myslí si, že vaše osobnost je příliš velká a vyvede lidi z filmu,“ svěřila se se svými vzpomínkami v show No Filter with Naomi. „Trochu mi to ublížilo, nebudu lhát,“ dodala. Najednou ale přišel zlom. „Režisér chce přijít kamkoli, kde jste, a zjistit, zda existuje nějaký způsob, jak to nakonec udělat,“ zavolal jí agent.

V pozadí celé akce stál Swayze, který si Whoopi ve filmu hodně přál. „Byl to můj fanoušek,“ usmála se herečka, která Patricka do té doby nikdy neviděla. A Swayzeho nátlak se tehdy vyplatil, Whoopi totiž roli dostala a podala excelentní výkon.

Whoopi Goldberg jako sestra v akci

Whoopi Goldberg však není jen skvělou herečkou, ale taky zpěvačkou a scenáristkou. Zároveň je jednou z mála umělkyň, která současně získala Oscara, Zlatý glóbus a taky ceny Grammy, Emmy i Tony.

Zřejmě nejvíc se proslavila díky komedii Sestra v akci, ovšem její herecký repertoár je daleko pestřejší a rozsáhlejší. Vyzkoušela si vše od komedií až po seriály, a tak se dokonce objevila i ve Star Treku. Zároveň svůj hlas propůjčila známým animovaným filmům, jako je Lví král nebo Příběh hraček.

Slavná herečka si vyzkoušela i moderování a čtyřikrát uváděla předávání filmových Oscarů. Zajímavostí však je, že ani ona se nevyhnula nominacím na Zlatou malinu, tuto nelichotivou sošku však nakonec ani jednou nezískala.

Osobní život Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg má i pestrý osobní život - je totiž třikrát rozvedená. Jejím prvním manželem byl Alvin Martin, jemuž v roce 1973 přivedla na svět své jediné dítě, dceru Alex Martin. Jejich manželství ale po šesti letech krachlo. Dalším vyvoleným Whoopi Goldberg se stal filmař David Sleassen, za toho ale byla vdaná jen dva roky. V roce 1994 si pak vzala Lyla Trachtenberga, s tím ale v manželství vydržela pouhý rok. Praští do toho ještě počtvrté?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy