Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Vzpoura v Moravskoslezském kraji: Lidem se nelíbí náhlá nařízení hygieny, chystají protesty

Vzpoura v Moravskoslezském kraji: Lidem se nelíbí náhlá nařízení hygieny, chystají protesty
Zdroj: Twitter: Pavel Drobil
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Demonstrace
Páteční nařízení moravskoslezské hygieny vyvolalo bouři nevole nejen mezi obyvateli kraje. Kvůli zhoršení koronavirové situace se například náhle zrušily všechny akce nad sto lidí a opět se musí zavírat hospody po 23. hodině. Rázná opatření začala okamžitě kritizovat veřejnost, někteří politici i organizátoři festivalů. Na pondělí odpoledne je dokonce naplánována demonstrace.

Už během páteční tiskové konference si zástupci hygieny a hejtman kraje Ivo Vondrák vjeli do vlasů kvůli ráznému zpřísnění koronavirových opatření. „Některá nařízení mohou být až panického charakteru,“ řekl po konferenci hejtman, za kterého se postavila i veřejnost. Hygiena se ale hájila tím, že se nemoc Covid-19 šíří z již známých ohnisek na Karvinsku a Frýdecko-Místecku i do dalších oblastí, což je potřeba zastavit.

Festivaly mají opět útrum

Náhle se tak opět zavedly roušky v MHD i ve vnitřních prostorách budov, omezily se akce na maximálně sto účastníků a hospody musejí znovu zavírat po jedenácté hodině večerní. Obzvlášť těžce nesli zavření restaurací v Ostravě, kde v sobotu večer došlo k protestu pivařů, u kterého zasahovala policie s těžkooděnci. „Přijali jsme oznámení o větším počtu lidí, kteří před pivnicí ruší noční klid a dělají výtržnosti. Nelíbilo se jim, že ve 23 hodin museli opustit pivnici. Na místo vyjela městská policie i Policie České republiky,“ uvedla Zlatuše Viačková z moravskoslezské policie.

Podobně nelibě nesou nařízení o omezení počtu osob organizátoři festivalů. Například pořadatelé populární akce Colours of Ostrava se snažili na koronavirovou situaci zareagovat vytvořením menšího festivalu, který pojmenovali NeFestival Colours. I ten ale musel být náhle zrušen. „Rozhodnutí KHS je pro nás všechny devastující. Stejně jako se z minuty na minutu zrušily akce v jednom regionu, mohou se stejně tak s okamžitou platností zrušit kdekoli jinde,“ napsala organizátorka Zlata Holušová.

V plánu je demonstrace

Nespokojenost lidí pak vyvrcholila vytvořením akce na Facebooku, která svolává na demonstraci Ta se má uskutečnit dnes v 17 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě pod vedením spolků Ostrava nemlčí a Absintový klub Les.

"Páteční mimořádné opatření Krajské hygienické stanice v Ostravě o restriktivních opatřeních v souvislosti s šířením nemoci Covid-19 se stalo onou poslední kapkou, která nás přiměla vyjít do ulic a veřejně vyjevit svůj nesouhlas," napsali organizátoři k demonstraci "MSK nedělejte z nás hňupy". Ta se má odehrát zasedání bezpečnostní rady kraje, na níž má dorazit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ten také v neděli vyzval šéfku moravskoslezských hygieniků Pavlu Svrčinovou k rezignaci. „Přestože jsou přijatá opatření v Moravskoslezském kraji jednoznačně správná, paní ředitelka absolutně nezvládla komunikaci jak s místní samosprávou, tak s veřejností a měla by zvážit, zda je schopna nadále vést Krajskou hygienickou stanici,“ řekl Vojtěch televizi CNN Prima News.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy