Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vzpomínky na Jána Zákopčaníka: Velké přání o návratu na výsluní se mu nikdy nesplnilo

Ján Zakopčaník
Zdroj: Se souhlasem Českého rozhlasu, Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
Slunce v duši

Jak redakce eXtra.cz informovala jako první, na věčnost bohužel odešel populární meteorolog z devadesátých let Ján Zákopčaník (†63). Jeho tradiční závěrečný pozdrav divákům Slunce v duši už dávno zlidověl. Jak na něj vzpomínají někdejší kolegové Rey Koranteng či Alena Zárybnická a jak moderátorka Marie Retková, která s ním vedla poslední rozhovor v jeho životě?

Ján Zakopčaník: Rey Koranteng ho měl za nenápadného slušňáka

Ján Zákopčaník zemřel ve středu ve věku 63 let, podle parte se s ním rodina rozloučila bez obřadu.

„Fakt? To je mi moc líto. Znali jsme se. V podstatě jsme jeden čas byli kolegové v Meteopressu, kde jsem natáčel relaci Počasí pro TV Nova. Meteorologii mě učila Alena Zárybnická, pan Ján Zákopčaník tam v té době chodil, tak jsem ho poměrně poznal. Byl to v soukromí slušný člověk, tichý, nenápadný. Ale hodný a příjemný. V té době už byl známý, přímo slavný, já byl začínající ucho, tak jsem k němu vzhlížel,“ reagoval pro eXtra.cz moderátor Rey Koranteng.

Mladší ročníky si to už nebudou pamatovat, ale Rey první čtyři roky fungování Novy uváděl Počasí. Až poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný odtrhl od amerických vlastníků a utekl se stanicí na Barrandov, dostal mladý Rey nabídku na moderování Televizních novin, v nichž už je téměř čtvrt století.

Stručně se vyjádřila i další kolegyně zesnulé televizní hvězdy.

„Ján Zákopčaník mi dlouhou dobu dělal šéfa v České televizi, pak z ní před více než patnácti lety odešel. Byl svůj, za každou cenu, za jakýchkoli okolností. Upřímnou soustrast jeho blízkým,“ řekla eXtra.cz meteoroložka Alena Zárybnická.

Marie Retková: Toužil se vrátit do médií

S autorem hlášky Slunce v duši měla před sedmi roky a po devíti letech jeho mediální abstinence příležitost natáčet rozhovor moderátorka Českého rozhlasu Dvojky Marie Retková.

„Neříkejte! To je mi tak líto…“ prohlásila smutně pro eXtra.cz. „Byl mladší než já. Jeho Slunce v duši se vžilo, měl velkou spoustu fanoušků, kteří jeho hlášku používali. Při našem rozhovoru byl roztomilý. Říkal: ‚Třeba po tom rozhovoru něco začne. Přál bych si mít s médii ještě něco společného.‘ To mi utkvělo v paměti, že byl tak optimistický. To z něj i vyzařovalo,“ vzpomíná Retková.

Jedna věc je, co si s ní Zákopčaník říkal o přestávkách, když hrály písničky, a druhá to, co muž, který Českou televizi opustil na začátku nového tisíciletí, pravil do mikrofonu. Do éteru tehdy například prohlásil: „Cítím, že potřebuji ani ne tak změnu jako doplnění (profese leteckého meteorologa – pozn. red.). Něco tvůrčího k práci, kterou mám. A to se neděje, a tak si říkám, že cosi by mohlo přijít. Uvítal bych to. Co by to mohlo být, nevím. A nevím, jestli se těšit, nebo obávat,“ sděloval plaše.

„Je to už dlouho, ale rozhovor s panem Zákopčaníkem je nezapomenutelný,“ doplnila Retková.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy