Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Výstava génia animované tvorby. Nahlédněte do života loutek

Výstava génia animované tvorby. Nahlédněte do života loutek
Zdroj: www.gask.cz
Průvodce na cesty 2020
Až do 26. června 2020 máte v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře možnost zhlédnout výstavu génia animované tvorby Jiřího Trnky. Expozice nazvaná V zahradách imaginace ukazuje to nejlepší z tvorby autora známých dětských knížek, pohádek, filmů a večerníčků. Multimediální výstava, na níž naleznete slavné loutky, spoustu animací, ilustrace z knížek, ale i filmy a interaktivní prvky, je vstupenkou do poetického světa Jiřího Trnky a připomíná mimo jiné i jeho nejznámější a nejúspěšnější dětskou knihu Zahrada.

Multimediální výstavní projekt V zahradách imaginace, který je uspořádán k 50. výročí úmrtí autora, představuje Jiřího Trnku hned v několika tvůrčích polohách – od tvorby loutek, po animované filmy a knižní ilustrace, kterým se Trnka celý život věnoval a díky nimž proslul doma i v zahraničí. Výstava je významná nejen svým rozsahem, ale i unikátním obsahem.

Dosud nevystavované exponáty

Návštěvníci mohou například vidět exponáty, které dosud nebyly vystaveny - restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky. Nově je ve výstavě prezentována největší loutka, kterou kdy Jiří Trnka vyrobil - je jí silák Šimšula, pochází ze 30. let minulého století a do ji expozice zapůjčilo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Ostatní díla ve výstavě pocházejí nejen od Trnkových dědiců, ale i ze soukromých sbírek a institucí včetně Národního filmového archivu.

Loutky a ilustrace

Kromě loutek Trnka proslul tvorbou ilustrací. Největší popularitu mu přinesly ilustrace dětských knih, například Broučků Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek. Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu slavného studia Bratři v triku. Právě z něj vzešly známé dětské příběhy, které si pamatují celé generace. Ilustrace i dětské filmy jsou rovněž součástí výstavy v GASK

Trnkova Zahrada 2

Velkým lákadlem Trnkovy výstavy je pak podkroví galerie, kde je instalována Trnkova Zahrada 2. Jde o dvě patra interaktivní expozice na motivy známé Trnkovy knížky pro děti, která potěší především děti. Ty tu mohou probudit kocoura, známou postavu z Trnkovy zahrady, a hrát si s ním nahoněnou, či procházet labyrintem zahrady, anebo se stát součástí animace. Připraven je i bleší cirkus, střelnice netopýrů či bludiště a další překvapení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy