Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Vzdorující škola v Semilech: Rebely vyšetřuje hygiena, řediteli hrozí mastná pokuta

První školní den je tady!
Zdroj: Profimedia

Do Waldorfské základní a střední školy v Semilech pouštějí děti i bez povinných testů na koronavirus. Ve třídách se mohou učit bez roušek, povinné jsou jen ve společných prostorách. Hygienici tak už v úterý dopoledne ve škole zahájili šetření. Jak sdělila mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová, vyšetřování stále probíhá.

"Mohu potvrdit, že tam dochází k porušení mimořádného opatření, nicméně kontrola ještě uzavřená není. Jedná se tam jednak o porušení pandemického zákona a jednak i zákona o veřejném zdraví, a podle toho se bude odvíjet i další postup. Mě samozřejmě ta situace mrzí, chápu, že je to určitá nepohoda pro školu i určitá oběť pro rodiče nebo žáky," řekl krajský hygienik Vladimír Valenta. Testování je ale podle něj způsobem, jak zabránit vniknutí nákazy do školy. V žádné jiné škole podle něj hygienici nic podobného řešit nemuseli.

Podle vyjádření ředitele školy Ivana Semeckého na sociálních sítích musí o testování dětí rozhodovat rodiče. "Pokud s testováním dětí nesouhlasíte, pošlete písemný nesouhlas s testováním napsaný vlastními slovy, ze kterého bude zřejmé, koho se nesouhlas týká a kdo ho vystavil," uvedl mimo jiné ředitel, kterému hrozí podle Valenty vysoká pokuta. Semecký situaci na dotaz eXtra.cz odmítl komentovat.

Odpovědnost nese ředitel

Zřizovatelem školy je město Semily. Starostka Semil Lena Mlejnková (Volba pro Semily) považuje celou věc za nešťastnou. Město podle ní nemá možnost to změnit, škola má právní subjektivitu a odpovědnost nese ředitel. "Rada města ho může odvolat, počkáme ale na závěry kontroly hygieniků a případné sankce, tak jako v jiných podobných případech," řekla ČTK Mlejnková. Rozhodnutí ředitele, který školu otevřel i pro netestované děti, rozdělilo podle ní rodiče. Jedni jeho přístup oceňují, jiní kritizují. "Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí," dodala Mlejnková.


Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v ČR nabízí jen pár škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, dnes na ní studuje zhruba 300 dětí. Někteří absolventi už se do školy i vrátili jako pedagogové.Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy