Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Vzácný syndrom u dětí po koronaviru dorazil do Česka: Může končit i multiorgánovým selháním

KORONAVIRUS
Většina dětí má u nemoci Covid-19 lehký průběh. Lékaři ale u desítek z nich zaznamenali, že i pro ně to může znamenat vážné zdravotní problémy. Odborníci mluví o nové chorobě, která se podobá specifické Kawasakiho nemoci.

Vedoucí Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol Filip Fencl říká, že mezi první příznaky nemoci patří několikadenní horečka. Ale i kožní nebo slizniční příznaky. Zánět očních spojivek, vyrážka a zarudnutí plosek nohou nebo dlaní. Pacienti můžou mít nízký krevní tlak, průjem nebo také bolest břicha, jak uvedly Hospodářské noviny.

Syndrom zvaný PIMPS TS se objevuje u dětí a mladistvých zhruba dva až čtyři týdny po infekci virem SARS-CoV-2. Je vzácný, nakazí se jím asi dva ze sto tisíc lidí ve věku do 21 let. Podstatou syndromu je zpožděná odpověď imunitního systému u nakažených dětí, která vede k zánětu cév a může přerůst až v multiorgánové selhání.

První zprávy o nemoci se začaly objevovat v polovině minulého roku v Itálii, Francii, Velké Británii a USA. Byla však zaznamenána téměř všude, kde se koronavirus rozšířil. V České republice se větší výskyt nemoci objevil od poloviny listopadu – v souvislosti s druhou vlnou pandemie.

"Všichni společně poznáváme v těchto týdnech nové pediatrické onemocnění – syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covid-19 (PIMS-TS). Snažíme se porozumět jeho etiopatogenezi a příznakům a naučit se ho správně léčit,” uvádí 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (2. LF UK) v Praze.

Pražský Motol uvádí podle webu novinky.cz zatím 11 pacientů ve věku 1 až 14 let, u dvou nejvážněji postižených se rozvinuly těžší problémy se srdcem. Hradec také hlásí 11 pacientů, Plzeň 8. Spádové Brno zatím zaznamenalo na 25 případů, vyjmenovávají Hospodářské noviny.

Koncem dubna loňského roku sledovali italští lékaři děti, které trpěly onemocněním podobným Kawasakiho nemoci. Jde o zánětlivou nemoc, která napadá malé a středně velké tepny k tvorbě výdutí. V době koronaviru si však lékaři všimli řady rozdílů. Při porovnání záznamů z let minulých zjistili, že by se během dvou měsíců počet nově nakažených zvedl 30krát.

Kawasakiho nemoc postihuje hlavně děti okolo tří let, zatímco lékaři zjistili, že u nového syndromu je to sedm a půl roku. V šedesáti procentech nakažených se navíc objevilo postižení srdce.

Související články

Další články