Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Výzva pro Cimického: Jděte na detektor lži! Proč obviněný psychiatr přístroji nevěří?

Jan Cimický byl váženým psychiatrem.
Zdroj: profimedia
sexuální obtěžování

Spolek Nepromlčíme vybízí psychiatra Jana Cimického (73), kterého několik žen obvinilo ze sexuálního násilí, aby podstoupil vyšetření na polygrafu neboli detektoru lži. 

O polygrafu sám Jan Cimický hovoří v rozhovoru se spolkem Nepromlčíme. „S využitím detektoru lži lze ověřit pravdivost výpovědi podezřelé osoby nebo eliminovat nevinné z okruhu podezřelých,“ uvedla k možnému využití přístroje policie.

Cimický však ve zmíněném rozhovoru připomíná: „Vzpomínám si na situaci, kdy byl evidentní pachatel trestného činu tímto způsobem vyšetřován – jenom proto, aby si to kriminálka ověřila ještě tímto způsobem – a neprojevilo se to tam…“ Dotyčný pachatel podle Cimického dokázal ovládnout dokonale vegetativní projevy svého organismu.

Takové případy jsou ale podle policie velmi výjimečné a i Cimický hovoří o polygrafu předně jako o prostředku obhajoby, přestože připomíná: „Víte, já myslím, že polygraf má spíš psychologický efekt na toho člověka.“

Spolehlivost může být až 90 procent

„Detektor lži lze obecně považovat za vysoce spolehlivou metodu, v odborné literatuře se uvádí spolehlivost kolem 90 až 95 procent,“ připomíná policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Polygraf pomáhá policistům hlavně v prvních fázích vyšetřování. Vyšetření provádí v tuzemsku nejen Kriminalistický ústav PČR, ale i renomované soukromé společnosti, třeba Evropské centrum detekce lži.

„Cena standardního testu je osm až deset tisíc korun v závislosti na náročnosti testu. V ceně je Test na polygrafu a Stimul Test, předtestový pohovor, vyhodnocení výsledku a závěrečná zpráva,“ uvádí tato společnost. Spolek Nepromlčíme prý Cimickému rád vyšetření uhradí a zdokumentuje ho. Při vyšetření dostává „podezřelý“ sérii kontrolních otázek, jež umožňují odlišit normální tělesnou reakci od stresové. Vyšetřovatel se následně snaží všechny odezvy náležitě interpretovat. Správné závěry tedy neposkytne samotný přístroj – musí k nim dojít příslušný odborník na základě získaných dat.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy