Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Výzva českých lékařů: Zrušte omezení! Covid-19 nejvíc ohrožuje lidi s jinými nemocemi

Výzva českých lékařů: Zrušte omezení! Covid-19 nejvíc ohrožuje lidi s jinými nemocemi
Zdroj:
+ Dalších 8 fotografií
koronavirus
Česko už šest týdnů stojí a podle jedenácti lékařů z Univerzity Karlovy je to špatně. Odborníci sice ocenili vládu za rychlou reakci na koronavirus, nastal podle nich ale čas na zrušení restriktivních opatření. Covid-19 je prý hrozbou pro jinak nemocné. Pod prohlášení se podepsal i rektor školy Tomáš Zima.

Jedenáct lékařů z Univerzity Karlovy vyzývá vládu k ukončení opatření proti šíření koronaviru Jinak prý budou mít na Česko katastrofální dopady.

Pod společným prohlášením odborníků je podepsán i rektor školy Tomáš Zima. "Je potřeba ocenit vládu za první rychlá a plošná opatření, která nepochybně pomohla se zvládnutím rizik. V současnosti je nutné s ohledem na aktuální epidemiologická data a vývoj epidemie zásadně zrychlit rozvolňování opatření - ve prospěch zdraví občanů, ekonomické a společenské stability a prosperity země," stojí ve výzvě.

Podle lékařů je nutné ukončit nouzový stav ke 30. dubnu 2020 a dále ho neprodlužovat. Ve středu o tom jedná vláda. Dále chtějí obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny, během května obnovit fungování škol, odstranit překážky pro chod ekonomiky a zamezit krachu firem a živnostníků. V neposlední řadě volají po otevření hranic.

Některá vládní opatření vnímají jako chaotická a protichůdná. Vyzvali ministry, aby přijímali promyšlená řešení. "V našem stanovisku vycházíme z aktuálních epidemiologických dat, znalostí, faktů, expertíz a také z našich odborných i praktických zkušeností a poznatků," uvedli lékaři v prohlášení.

Hrozba pro zdravotnictví

Jsou přesvědčeni, že koronavirus v Česku ohrožuje nejvíc už jinak nemocné pacienty. „Ukazuje se, že zhoršení prognózy covid-19 souvisí především s přidruženou nemocností, nikoliv s věkem jako takovým. Jde o poruchy výživy, onkologická a kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, možná některé léky,“ uvedli.

Rovněž zdůraznili, že soustředěnost veškerých zdravotnických sil na koronavirus je hrozbou pro další lidi, kteří bojují s vážnými chorobami. "Od začátku března dochází ve zdravotnických zařízeních k výpadku služeb pro závažně nemocné pacienty, kteří nejsou COVID-19 pozitivní. Jsou zastaveny preventivní programy v kardiovaskulární péči a v onkologii, byly například omezeny odběry orgánů pro transplantace a řada chirurgických výkonů," upozorňují odborníci ve výzvě.

"Dlouhodobá izolace je devastační pro celou společnost. Izolace a omezení aktivit zvyšují spotřebu alkoholu a dalších návykových látek, závislost na počítačích a gamblerství. Izolace vede k nárůstu domácího násilí, rozvodovosti, napětí ve společnosti a agresivity," dodali.

Související články

Další články