Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Významné postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa je jedním z lidí, díky nimž byla revoluce sametová

Významné postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa je jedním z lidí, díky nimž byla revoluce sametová
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Osobnosti 17. listopadu
Mnoho komunistů si v roce 1989 nepřipustilo, že jim zvoní hrana. To ale rozhodně nebyl případ slovenského právníka Mariána Čalfy (74). Ten v osudovém roce rychle pochopil situaci a neváhal sednout k jednacímu stolu s třídním arcinepřítelem Václavem Havlem. Výsledkem bylo poklidné předání moci do rukou slavného disidenta. Čalfa se tak stal nepopiratelně jednou z nejvýraznějších osobností 17. listopadu.

Role Mariána Čalfy je někdy až démonizovaná. Říká se o něm, že právě on dohodl s Václavem Havlem, že komunisti nebudou za své zločiny pykat. Právě on zajistil, že prezidentem bude Havel a nikoliv Alexander Dubček, který měl velkou podporu veřejnosti. Zeptat se dnes Čalfy, jak svou roli v revolučních letech vidí s odstupem doby, je nemožné. Třicet let po revoluci odmítá dávat rozhovory s tím, že co říci chtěl, již řekl.

Jednal s Občanským fórem

Čalfa nikdy nebyl fanatickým komunistou. Spíše byl pečlivým úředníkem, který díky své píli a znalostem stoupal krok po kroku v komunistické hierarchii. A vždy byl mužem, který se v klíčových minutách uměl správně rozhodovat. Jako by měl křišťálovou kouli a věděl, co bude výhodné a do kterého vlaku je čas naskočit.

Narodil se v Trebišově roku 1946. Do komunistické strany vstoupil v 18 letech. Veřejnost ho poprvé významně zaznamenala v roce 1988, kdy se stal ministrem ve vládě Lubomíra Štrougala. Když se předsedou vlády stal Ladislav Adamec, byl Čalfa již zkušeným politikem. Po odstoupení Ladislava Adamce z funkce se právě Čalfa stal stěžejní postavou, která jednala s Občanským fórem.

Schůzka za zavřenými dveřmi

První schůzka mezi Havlem a Čalfou se uskutečnila 15. prosince na Úřadu vlády. Toto jednání je opředeno legendami. Havel prý nechtěl s Čalfou jednat o samotě, chtěl věci řešit transparentně. Co si přesně oba muži řekli, se už asi nikdy nedozvíme. Každopádně Čalfovi už bylo jasné, že komunismus končí, a nabídl Havlovi klidné předání moci. Vznikla dohoda, že prezidentem se stane Havel a Slovák Čalfa bude předsedou vlády. To byla dohoda, která ze hry vystrnadila populárního Alexandra Dubčeka. Spekuluje se, že Havel za klidné předání moci slíbil komunistickým prominentům beztrestnost.

Právě Čalfa domluvil, že Federální shromáždění zvolí Havla prezidentem. Havel oponoval, že komunisté ho volit nebudou. Čalfa údajně odvětil, že masa složená z komunistů je zvyklá poslouchat, a Havlovi slíbil hlasy. Dne 29. prosince 1989 parlament plný komunistů zvolil prezidentem člověka, který byl ještě před pár dny považován za třídního nepřítele.

Daří se mu dodnes

V roce 1990 Čalfa vystoupil z komunistické strany. Dostával nabídky, aby vstoupil do ČSSD, ale to vždy odmítl. Po roce 1992 opustil politiku a začal pracovat v soukromém sektoru. Mimo jiné se stal Havlovým osobním poradcem a pomohl mu s prodejem Lucerny.

Později působil v několika dozorčích radách, býval označován za jednoho z nejvlivnějších Čechoslováků a hovoří se o tom, že dokázal shromáždit velký majetek. V podstatě nezažil prohru a na co sáhl, to mu vyšlo. Na sametovou revoluci vzpomíná jen v soukromí a žádosti o rozhovor odmítá s tím, že jeho role již byla dostatečně popsána historiky.

Související články

Další články