Jsou uprchlíci opravdu přínosem pro britskou ekonomiku? Nebo jsou obrovskou zátěží? Průzkum na toto téma zpracovala organizace Migrationwatch. Výsledky pak publikoval The Telegraph.

Jaký je výsledek? Lidé, kteří přišli do Británie ze zemí východní Evropy, ekonomiku zvedají. Ti, kteří přišli z Afriky či Pákistánu, představují problém.

„Přistěhovalci ze zemí východní Evropy, které vstoupily do EU po roce 2004, mají větší pravděpodobnost, že si najdou práci, než rodilí Britové. Na druhou stranu je u nich vyšší pravděpodobnost, že budou žádat o sociální dávky a budou pobírat nízkou mzdu,“ uvádí se ve zprávě Migrationwatch. Přistěhovalci z Polska či Česka nemají ve Velké Británii úplně ideální jméno, ale pozitivně se hodnotí, že si umějí najít práci.

Horší situace je s Afričany a uprchlíky z Pákistánu a Bangladéše. Těch se týká nezaměstnanost i nízké mzdy a představují velkou zátěž pro tamější sociální systém.

The Telegraph píše, že výzkumníci z University College v Londýně spočítali, že mimoevropští přistěhovalci stáli britskou státní pokladu v letech 1994 – 2011 plných 120 miliard liber. Migranti z východní Evropy přinesli za stejnou dobu britské ekonomice 4,4 miliardy liber.