Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Výživový poradce z Tlouštíků promluvil: U obézních lidí se opakují tyto dva návyky

Zdroj: TV Prima
+ Další 4 fotografie
rozhovor
Výživový poradce a odborník na zdravý životní styl Lukáš Roubík je jedním ze čtyř mentorů, kteří byli účastníkům pořadu Tlouštíci vždy při ruce. Lukáš promluvil o tom, jaké nejčastější neřesti se u lidí s nadváhou objevovaly a co je v rámci hubnutí to nejdůležitější. Přečtěte si první část rozhovoru s odborníkem na stravování, který se snaží radit, jak zhubnout efektivně, ne jen pro jojo efekt.

Co vás v jídelníčcích všech účastníků projektu nejvíc překvapilo?

Nejvíce mě překvapily 2 věci, které se opakovaly u většiny účastníků. Zaprvé obrovská konzumace slazených nápojů. Jeden z účastníků před začátkem pořadu běžně konzumoval dokonce 40 litrů kolového nápoje týdně! To máte příjem téměř 4,5 kilogramu cukru týdně jenom v pitném režimu, a to se ani nebavíme o příjmu dalšího cukru a energie v jídelníčku.

Druhým překvapením pro mě bylo to, že některým účastníkům pořadu bylo velmi těžké vysvětlit, že i u tzv. „zdravých potravin“ záleží na snězeném množství, protože „zdravé“ automaticky neznamená nízkokalorické. Jinými slovy je určitě správné, že někdo vymění oběd z řetězce rychlého občerstvení za rizoto s kuřecím masem, ale musí chápat, že ani rizota s kuřecím masem nemůže sníst půl kila k obědu a půl kila k večeři.

Byla nějaká potravina, které se některý z účastníků nechtěl vzdát?

Určitě byla, ale to není žádný problém a snažili jsme se v tomto směru vyjít účastníkům vstříc. Úspěšná redukce hmotnosti a dlouhodobé udržení výsledků není o tom, že jsou nějaké „zakázané“ potraviny, které si už nikdy v životě nesmíte dát, pokud chcete zhubnout, jak veřejnosti tvrdí v médiích někteří „guru“.

Neexistuje žádná běžně dostupná potravina anebo jídlo, kterého byste se museli pro redukci hmotnost doživotně vzdát. Zdravý životní styl není o tom, že byste si už nikdy neměli dát zmrzlinu, pivo nebo čokoládu. Všechno ve výživě člověka je o množství a u hubnutí to platí dvojnásob.

Co si představit pod dlouhodobou změnou stravovacích návyků?

Redukční dieta je pouze krátkodobé řešení a pokud člověk např. kvůli nějaké extrémní restriktivní dietě zhubne, není to ani polovina úspěchu. Úspěch totiž není zhubnout, ale tyto výsledky si dlouhodobě udržet. A k dlouhodobým výsledkům nevedou nárazové extrémy a restrikce, při kterých se nic nového o stravě nenaučíte, ale vytvoření vhodnějších návyků na stravu a pohyb, které v kontextu vašeho životního stylu můžete dlouhodobě rozvíjet.

Vytvoření vhodnějších návyků znamená být schopný si v restauraci i na benzince vybrat z dostupných možností to nejlepší. Znamená to poskládat si jídelníček tak, abyste např. většinu pracovního dne nehladověli a pak večer u televize nevyjedli celou ledničku.

Rozhovor s první účastnicí Markétou si můžete přečíst zde.

Související články

Další články