Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vyvěštila si smrt: Tornádo může přijít i k nám, varovala učitelka Marie. Její tělo pohřbily trosky

Tornádo Hodonín: Učitelka Marie si vyvěštila smrt
Zdroj: Foto Gymnázium Hodonín
+ Další 3 fotografie
Smrt

Učitelka, která se zapsala do srdcí stovek studentů. Žena, která dokázala zeměpis zlidštit a vyučovat ho s takovým nadšením, že své žáky inspirovala k úplně jinému vidění světa. Taková byla Marie Miklánková, jejíž tělo bylo nalezeno v troskách zahradního domku. Vzalo si ji tornádo, které udeřilo na jižní Moravě.

Tornádo vzalo studentům milovanou učitelku

"Moji milí mladí přátelé, tornádo může přijít i k nám do Hodonína. Bacha na to," říkala svým studentům učitelka zeměpisu a matematiky Marie Miklánková. To ještě netušila, že si právě věští smrt. Tornádo, které tragicky udeřilo na jihu Moravu, se jí stalo osudným. Tělo nejoblíbenější učitelky hodonínského gymnázia pohřbily trosky jejího zahradního domku. Učitelka, která v té době už ale na škole nepůsobila, bydlela v hodonínské části Kapřiska.

Když ještě učila, zahájila každé ráno v kabinetu se svým přítelem a kolegou Tomášem Válkou dobrým šálkem kávy. Společně četli zprávy a komentovali jejich dění. Pak už byl čas na výuku. "Byla to královna slepých map," vzpomíná na paní učitelku jedna ze studentek. Svoje žáky totiž Marie, které nikdo neřekl jinak než Maruška, učila tak, aby je to bavilo. Zeměpis dokázala zlidštit a vzbudit o něj v mladých lidech zájem. Tím nad ostatními učiteli vynikala. Svoje povolání milovala a svoje nadšení přenášela na ostatní. Když někdo něco nevěděl anebo mu to nešlo, neváhala a hned začala vysvětlovat a pomáhat.


Maruška zemřela, její odkaz žije dál

"Dokázala nás zajímavým způsobem učit o tom, jak žijí lidé v Ázerbájdžánu, na Sahaře, v Austrálii," vzpomíná Ivona Remundová, kterou paní učitelka vyučovala celých šest let. Marie prý ovlivnila celé její vnímání světa a dodala i to, že paní učitelka byla klíčovým člověkem jejího mládí. A nejen jejího. Inspirovala celé své okolí. Všichni známí zavzpomínali na paní učitelku v článku pro iRozhlas.

"Měla zájem o každého, pomáhala těm, co něčemu nerozuměli. Vždycky se kolem ní něco dělo," svěřil se Maruščin známý, který ji zná už od střední. Chatu má jen kousek od místa, kde našli její mrtvné tělo. Jeho chatka vyvázla bez větší úhony. On měl štěstí, Marie ne. Její odkaz ale žije dál v srdcích stovek lidí.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy