Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vystřílel mešity, teď chce zneužít proces: Brenton Tarrant (28) se bude u soudu hájit sám!

Vystřílel mešity, teď chce zneužít proces: Brenton Tarrant (28) se bude u soudu hájit sám!
Zdroj: Twitter
+ Dalších 46 fotografií
zabiják
Osmadvacetiletý zabiják Brenton Tarrant, který má po vystřílení dvou mešit v novozélandském městečku Christchurch na svědomí několik desítek životů a spoustu zraněných, se chce u soudu hájit sám. Přiděleného advokáta odmítl a ten tuší, s jakým úmyslem to bílý terorista udělal.

Richard Peters, advokát, který byl zabijákovi Brentonu Tarrantovi přidělen, se s informací svěřil deníku The New Zealand Herald. Jeho mandant ho údajně zprostil úkolu a Peters si myslí, že Tarrant soudní proces zneužije k tomu, aby veřejnost seznámil se svými pravicově extrémistickými názory a pokusil se navést dalšího člověka k podobnému činu, jaký spáchal on. Soudce si s jeho případnými výlevy bude muset poradit sám.

Tragická událost dovedla novozélandskou vládu i ke zpřísnění zákona o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardern se na jeho základech dohodl už na pondělním zasedání, které bylo první po otřesném útoku. Nový zákon by měl být představen do 10 dní.

Brenton Tarrant nadále zůstává jediným podezřelým. Vzhledem k faktu, že si zbraně sehnal přes internet, kontaktovali vyšetřovatelé i prodejce Davida Tipplea. Od toho si Tarrant přes obchod Gun City skutečně koupil 4 pušky, vysoce výkonná automatická zbraň použitá při střelbě mezi nimi však nebyla. "Na muži jsme neshledali nic zvláštního, disponoval zbrojním průkazem," uvedl pro agenturu DPA vlastník obchodu.

Útočník, nyní přezdívaný jako bílý terorista, v pátek vystřílel v novozélandském městě Christchurch dvě mešity. V manifestu, který sepsal před hrůzným činem, popsal muslimy jako vetřelce a odpad, sám sebe pak nazval hrdým rasistou. Na svědomí má 49 životů a desítky zraněných, jeho nejmladší oběti byly pouhé 3 roky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy