Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Výstraha pro Česko: Blíží se silné bouřky s kroupami a prudkým deštěm

Výstraha pro Česko: Blíží se silné bouřky s kroupami a prudkým deštěm
Zdroj: Profimedia.cz, eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
počasí
K výstraze před větrem v sobotu dopoledne přibylo i varování před silnými bouřkami. Ty navíc podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) doprovodí prudký déšť a krupobití. Pozor si mají dát především lidé v jižní polovině republiky.

Výstraha před silnými bouřkami platí od dnešních dvou hodin odpoledne do deseti večer pro kraje Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský (Horažďovice, Sušice) a Vysočinu. "Před frontou a na frontě se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru až 90 km/h, přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm a kroupami," uvedli meteorologové z ČHMÚ

Lidé se mají připravit na přívalové deště s ojedinělým rozvodněním malých toků. Počítat se dá se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a dalších přízemních prostorů.

"Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," dodávají meteorologové ve výstraze.

Pozor si mají dát i řidiči, v bouřce jet pomaleji a velmi opatrně. Pokud to není nezbytné, lepší je se na cesty během horšího počasí vůbec nevydávat.

Vítr poláme stromy

Silný vítr pak může ohrozit Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Dobříš, Kutná Hora, Příbram, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj. Výstraha před ním platí od čtyř odpoledne až do nedělní půlnoci. Nárazy dosáhnou rychlosti 55 až 70 km/h.

Vítr může polámat stromy a způsobit menší škody na budovách. Hrozí také nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. "Doporučuje se zajistit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel," uzavřeli odborníci z ČHMÚ.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy