Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Výstraha pro celé Česko: Zemi smetly drsné bouřky, meteorologové varují před nejhorším

Výstraha pro celé Česko: Zemi smetly drsné bouřky, meteorologové varují před nejhorším
Zdroj: pixabay.com
+ Dalších 5 fotografií
výstraha
Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu varují před silnými bouřkami a hrozícími povodněmi. Výstraha platí zejména pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. V souvislosti s povodněmi platí vysoký stupeň nebezpečí. ČHMÚ následně výstrahu ještě zpřísnil.

"Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 50 mm a kroupami," varují meteorologové. Výstraha platí pro Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj a potrvá od sobotního odpoledne do nedělní půlnoci.

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem.

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. "Z důvodu předpovídaných silných přívalových srážek očekáváme v zasažených oblastech prudké přechodné vzestupy hladin zejména menších toků," tvrdí odborníci z ČHMÚ. Povodňová pohotovost platí od sobotní 14 hodiny až do pondělí.

Výstrahu před velmi silnými bouřemi meteorologové v neděli zpřísnili na nejvyšší stupeň. Platí od 11 hodin do 21 hodin. Extrémní nebezpečí hrozí na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Mimořádně silné bouřky se očekávají také v částech Středočeského kraje, v Pardubickém kraji, v Olomouckém kraji a ve Zlínském kraji.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy