Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Výstraha meteorologů pro 10 krajů: Silný vítr, náledí a mokrý sníh, jak bude u vás

Zdroj: Profimedia
PŘEDPOVĚĎ
Odborníci varují, že se během dnešního dne mohou tvořit sněhové pokrývky, náledí a hrozí i silný vítr. Český hydrometeorologický ústav vydal tři výstrahy, přičemž dvě z toho platí od dnešního dne. Během středy by se pak počasí mělo pohybovat nad nulou. Od 3° do 7°.

Nově napadaný sníh

Během odpoledne a večera může napadnout místy až 15 cm mokrého sněhu. Meteorologové z ČHMÚ říkají, že lze očekávat komplikace při chůzi, v dopravě nebo třeba při zásobování. „V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice.“ Těm, co se chystají na cesty, doporučují, aby sledovali dopravní zpravodajství a jezdili velmi opatrně. Nezapomeňte na zimní výbavu; při cestě do hor pak i sněhové řetězy a důležité jsou i zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

Výstraha platí pro: Ústecký kraj (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj (Dvůr Králové nad Labem, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí)

Platnost: od 19. 1. 2021 14:00 do 19. 1. 2021 22:00

Silný vítr

V závětří Jizerských hor může místy dojít k nárazům jihozápadního až jižního větru nad 65 km/h. Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, je schopný způsobit i menší škody na budovách. Hrozí nebezpečí úrazu především uvolněnými předměty a zlomenými větvemi. Možné jsou i komplikace v dopravě. Odborníci doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty. Je důležité dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a vyhnout se hřebenovým částem.

Výstraha platí pro: Liberecký kraj (Frýdlant)

Platnost: od 19. 1. 2021 22:00 do 20. 1. 2021 10:00

Náledí

„Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky,“ tvrdí ČHMÚ. Hrozí úrazy v důsledku uklouznutí a na neošetřených silnicích pak problémy v dopravě. Může být zvýšená nehodovost. Venku je třeba chodit opatrně a starší nebo méně mobilní lidé by měl omezit vycházení ven úplně. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Výstraha platí pro: Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Platnost: od 20. 1. 2021 00:00 do 20. 1. 2021 10:00

Počasí ve středu

V noci bude oblačno až zataženo, v severovýchodní polovině území může být déšť nebo mrholení. Na východě zpočátku srážky smíšené a sněhové. Během noci ustávání srážek a od západu i ubývání oblačnosti. Přes den oblačno až polojasno, ráno ojediněle mlhy i mrznoucí. Ojediněle, postupně místy zataženo nízkou oblačností, zejména na Moravě.

Nejnižší noční teploty +2 až –2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v místech s mlhou nebo nízkou oblačností kolem 1 °C, v 1000 metrech na horách kolem 2 °C, na Šumavě kolem 5 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s se během dne bude měnit na jižní až jihovýchodní. V západní polovině Čech a na severovýchodě území zpočátku v noci čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s (70 km/h).

Související články

Další články