Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Výstraha meteorologů: Do Česka vtrhnou extrémní tropy z Alžírska, středa bude krizová

Výstraha meteorologů: Do Česka vtrhnou extrémní tropy z Alžírska, středa bude krizová
Zdroj: Profimedia.cz
čtyřicítky
Tropickým dnům v Česku není konec, ba naopak se blíží tropy, jaké Češi po dekády nezažili. Do Evropy totiž proudí teplý vzduch z Alžírska, kde teploty šplhají až k 45 stupňům. U nás mohou ručičky na teploměrech ve středu ukazovat i na 40 °C.

Příliv teplého vzduchu z jihu a jihozápadu v Česku vyvrcholí ve středu, už v úterý ale nejvyšší denní teploty vystoupají i nad 34 °C. Extrémní teploty se vyhnou pouze části Moravy a Slezska. Už v těchto teplotách hrozí přehřátí organismu a dehydratace, jedná se ovšem o nízký stupeň nebezpečí.

Ve středu mohou teploty šplhat i ke 40 °C, přičemž je možné, že budou padat i teplotní rekordy. Meteorologové z ČHMÚ vydali výstrahu varující před vysokým stupněm nebezpečí. Chránit se můžete minimálním pobytem na přímém slunci, dostatečným příjmem tekutin a omezením fyzické zátěže. Zároveň hrozí vybočení a lomů kolejnic kolejové dopravy v důsledku jejich roztažení horkem.

Výstrahy během úterý a středy platí pro tyto kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj.

Ve čtvrtek by měly teploty šplhat i k 34 stupňům, přičemž mírná úleva od extrémního horka přijde alespoň v pátek, kdy mají ukazatele na teploměrech ukazovat maximálně 29 °C. Už o víkendu se však tropy do Česka vrátí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy