Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Výstraha meteorologů: Do Česka přitečou intenzivní deště, zvednou hladiny řek

Výstraha: Do Česka se ženou intenzivní deště!
Zdroj: Profimedia
Výstraha!

V platnosti je nová výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav. Vydatné deště a povodně se budou objevovat na severu, severovýchodě a východě Česka od úterní půlnoci do středeční půlnoci. Jaké kraje si musí dávat největší pozor?

Deštivé dny sužují Českou republiku už několik dní. Jiné to nebude ani v průběhu následujícího týdne a od pondělí do středy platí na několika místech republiky výstraha.

Před vydatným deštěm varuje ČHMÚ hlavně Liberecký (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald, Liberec), Královéhradecký (Trutnov, Vrchlabí), Olomoucký (Jeseník) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov). Výstraha platí od úterní půlnoci do středeční půlnoci. Pro část Moravskoslezského kraje (Frýdek-Místek, Jablunkov, Třinec) platí to samé, jen čas je jiný - od úterní šesté hodiny ráno do středečního poledne.

Zvýšená povodňová bdělost

ČHMÚ dále varuje před sesuvy půdy, sníženou stabilitou stromů v podmáčené půdě a při silném dešti je také důležité snížit rychlost jízdy autem. „Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,” uvádí dále ČHMÚ.

Kromě dešťů je také zvýšená povodňová bdělost od úterních 6:00 hodin ráno až po středečních 7:00 hodin ráno. Platí pro kraje Liberecký (Jilemnice, Tanvald, Železný Brod, Liberec, Jablonec nad Nisou, Frýdlant), Královéhradecký (Trutnov, Vrchlabí), Olomoucký (Jeseník), Moravskoslezský (Český těšín, Frýdek-Místek, Frýdland nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Třinec).

Související články

Další články