Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Výstraha meteorologů: Česko bičují silné bouřky s obřími kroupami a přívalovými dešti

varování
Po tropických dnech, kdy byla v neděli naměřena průměrná teplota 30,6 stupně, má do Česka přijít ochlazení. Nadprůměrné teploty srazí silné bouřky, před kterými varuje Český hydrometeorologický ústav. Bouřky s krupobitím v odpoledních hodinách už začaly bičovat první kraje.

Do pondělního poledne platila výstraha před silnými bouřkami hlavně pro kraje Karlovarský a Ústecký. Při bouření se očekávají i nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), doprovázené kroupami a ojediněle úhrny srážek kolem 30 mm. „Zatímco ještě v pondělí odpoledne očekáváme až 36 stupňů, po bouřkách může teplota klesnout až o 10 stupňů,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová.

Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky, proto se nezdržujte venku a zajistěte své obydlí a zahradu.

Od 12. hodiny potom platí výstraha před silnými bouřkami v krajích Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, v Kraji Vysočina, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. V těchto krajích se očekávají velmi silné bouřky doprovázené nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami i přes 2 cm a ojediněle s úhrny srážek kolem 40 mm. Výstraha proti bouřkám, větru a krupobití končí o půlnoci z pondělí na úterý.

Pozor by si na silné bouřky měli dát lidé i v Plzeňském a Libereckém kraji, tam také hrozí kroupy a přívalové deště. Výstraha platí do 21 hodin.

Odpoledne začaly bičovat deště Vysočinu, Pardubicko a jižní Čechy. Nejsilnější bouřky meteorologové očekávají navečer, a to právě v jižních Čechách, na Vysočině a na Moravě. Na naše území postupují z Německa

„Bouřky a přívalový déšť s sebou přinesou i vysokou vlhkost vzduchu, tudíž se nám bude zdát, že se příliš neochladilo, i když teploty klesnou,“ doplňuje Honsová. Výraznější ochlazení má přijít až ve středu ráno, to se budou ranní teploty pohybovat mezi 8 a 12 stupni, odpoledne se maxima vyšplhají k 24 stupňům a čeká nás jasná obloha.

Související články

Další články