Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Výsměch historii: Afroameričanka v roli Boleynové? Byla to heterosexuální bílá žena, zuří herec

Britskou panovnici Annu Boleynovou hraje černoška.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Rasismus

Třídílná série Anna Boleynová schytává kritiku ze všech stran. Slavnou britskou panovnici z 16. století totiž hraje černošská herečka Jodie Turnerová-Smithová a režisérka snímku si ji nemůže vynachválit. Jenže kritiku si neodpustili ani známí herci, kterým toto přijde jako zbytečné zkreslování historických dějin a tvrdě se do série opřeli.

Britská minisérie s názvem Anna Boleynová (2021) spatřila světlo světa a na reakce všichni napjatě čekali. To, že hraje bělošskou britskou panovnici Afroameričanka, vyvolalo vlnu bouřlivých emocí. Nadšený z tohoto výběru nebyl ani britský herec Laurence Fox, který je známý třeba ze seriálu Vraždy v Oxfordu a vystupuje i jako politický aktivista.

Anna Boleynová byla bílá žena

Na svém Twitteru se právě on k celé situaci vyjádřil. „Anna Boleynová byla heterosexuální bílá žena. Strčte si to za svůj diverzní klobouk. Agendou rozmanitosti je rasismus. Čistý a obyčejný,” napsal. Kromě odlišné barvy kůže narážel také na to, že se v sérii bude panovnice líbat s jinou ženou.

Herec se kromě toho pustil také do tendencí současné herecké společnosti, podle nichž by heterosexuální herci neměli hrát transsexuální postavy. „Aby bylo jasno, já si myslím, že každý herec jakékoliv sexuální orientace, barvy pleti nebo rozdílných proporcí může hrát jakoukoliv postavu. Proto se tomu říká herectví,” napsal dál a dodal, že je tu dále problém s tím, že transsexuální postavy mohou hrát pouze transsexuální herci. „Homosexuální postavy mohou hrát pouze homosexuálové. Nakonec se herci zpětně omlouvají za hraní určitých postav. Ale černí herci bělošské postavy hrát mohou,” uvedl dále.

Nerespektují historii

Série Anna Boleynová má vyobrazit poslední měsíce života této britské panovnice, ale ovace zrovna nesklízí. Na zahraničním portálu Imdb.com sérii téměř všichni uživatelé hodnotí jednou hvězdičkou z deseti možných. Nejvíce si lidé stěžují na nepřesnost a zkreslenost, co se týče historie. „Máme nejlepší herečku pro tuto roli a já si za ní stojím,” řekla režisérka Lynsey Millerová před časem médiím.

Celou situaci nejen kolem tohoto filmu, ale i kolem politického aktivismu Black Lives Matter hodnotí uživatelé tak, že se změnil v utlačování bělochů. „Nemůžu se dočkat, až Martina Luthera Kinga bude hrát Ryan Gosling nebo Afroameričana Nelsona Mandelu běloch Owen Wilson,” napsal ironicky jeden z komentujících.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy