Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Výročí nejdelšího kosmického letu: Rekordman Valerij Poljakov strávil ve vesmíru 437 dní v kuse!

Valerij Poljakov drží rekord za dobu strávenou ve vesmíru.
Zdroj: Facebook/pinterest.com
+ Další fotografie
Nejdelší souvislý vesmírný let trval 437 dní a necelých 18 hodin, které strávil Rus Valerij Poljakov na Miru. Stal se tak sovětským rekordmanem – dodnes je jeho druhá výprava nejdelším letem člověka do vesmíru. Právě dnes si připomínáme jeho návrat zpět na Zemi.

Poljakov, rodák z ruské Tuly, byl ve svých třiceti letech jmenován do oddílu sovětských kosmonautů. Od února roku 1988 se připravoval na první let na Miru společně s Vladimirem Ljachovem a Abdulem Ahad Mohmandem.

Trojice na svou cestu vesmírem odstartovala ještě téhož roku koncem srpna. Ljachov a Mohmand se po sedmi dnech vrátili, Poljakov na stanici zůstal a na Zemi přistál s vyměněnou posádkou 27. dubna 1989.

Na další a mnohem delší let se připravoval od ledna 1993. Zkušeného Poljakova tentokrát doprovázela jiná posádka. Start se konal 8. ledna 1994. V průběhu letu realizoval program sledování svého zdravotního stavu i stavu svých kolegů. Během více než padesáti experimentů provedl díky svým znalostem a speciálnímu vybavení na tisíc vyšetření. I jeho zdraví bylo ale sledováno. V průběhu rekordního letu zkoumali stav kosmonauta dálkově rovněž jeho kolegové na Zemi.

Poljakov zůstal na vesmírné stanici i s následující 16. a dokonce i se 17. expedicí až do 22. března 1995, kdy přistál po 437 dnech, 17 hodinách a 58 minutách letu. Stal se tak držitelem světového rekordu v nejdelším letu člověka do vesmíru. Jeho výkon nebyl dosud nikým překonán. Po titulu hrdiny SSSR Poljakovi v Kremlu předali i titul hrdiny Ruské federace.

Související články

Další články