Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Výročí filmu Na samotě u lesa: Chalupu dědy Komárka byste dnes už jen stěží poznali

Výročí filmu Na samotě u lesa: Chalupu dědy Komárka byste dnes už jen stěží poznali
Zdroj:
+ Dalších 20 fotografií
galerie
Od natočení kultovního československého filmu Na samotě u lesa uběhlo už dlouhých 44 let. Nezapomenutelnou komedii zbožňují diváci všech generací a hláška „chčije a chčije“ už zlidověla. Filmový děda Komárek ji prohlásil ve dveřích své filmové chalupy, která dodnes stojí v Radešici. Podívejte se, jak dům vypadá více než čtyři dekády po natáčení.

Film Na samotě u lesa je úspěšná komedie Jiřího Menzela podle námětu a scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Hlavní role dědy Komárka se před lety ujal Josef Kemr a natáčení probíhalo především v malé vesnici jménem Radešice v okrese Příbram. Chalupa, kterou si diváci z filmu pamatují, tam stále stojí.

V legendárním filmu měli o krásnou chalupu zájem Lavičkovi z Prahy, dnes už má ale stavení do chalupy poněkud daleko. Stal se z něj totiž moderní dům s velkou zahradou. K mání bohužel pro potenciální zájemce není, nynější majitelé jsou ale na pozornost fanoušků snímku zvyklí.

Majitelé chalupy předělané na rodinný dům se zahradou udělali z filmového místa velmi malebné bydlení a ačkoliv dovnitř se dnes příznivci dědy Komárka nedostanou, ve vsi jsou vždy přívětivě uvítáni, místním totiž nevadí.

Zajímavosti o filmu Na samotě u lesa

  • I po letech si Zdeněk Svěrák vzpomíná, že pověstné padání lehátka řídil režisér Jiří Menzel provázkem a škodolibě si natáčení této scény užíval.
  • Komunisté nechtěli Jiřímu Menzelovi povolit, aby do hlavní role obsadil Josefa Kemra, protože byl hluboce věřící a netajil se tím.
  • Film měl úspěch i na několika zahraničních filmových festivalech.
  • Ačkoliv hrál Josef Kemr ve filmu seniora, v době natáčení mu bylo jen 54 let.
  • Postava pana Komárka byla inspirovaná člověkem, kterého Josef Kemr sice nikdy osobně nepoznal, přesto ho podle kolegů zahrál s neuvěřitelnou přesností.
  • V den, kdy se natáčela scéna, ve které se děda Komárek chystá na pohřeb svého kamaráda a mluví o neodkladnosti lidské smrti, se Jiří Menzel shodou okolností dozvěděl o smrti svého otce. Později popsal tento den jako jeden z nejhorších ve svém životě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy