Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Výročí děsivého činu Olgy Hepnarové: Dne 10. července vzala nákladní vůz a najela do lidí

Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Odporný čin
Vražedkyně Olga Hepnarová chtěla zabít co nejvíce lidí. Tvrdila, že se musí pomstít společnosti za příkoří. Stále není jasné, zda měla skončit před katem, nebo raději být zavřena v psychiatrické léčebně. Jisté je, že chtěla, aby se o jejím činu vědělo. Toužila, aby každý občan Československa četl a slyšel, že hrůzný čin se jí podařilo vykonat.

Dne 10. července 1973 se v Praze odehrála událost, která nemá v historii české kriminalistiky obdoby. Po pražské třídě Obránců míru, dnes nesoucí jméno Milady Horákové, přijel směrem ke Strossmayerovu náměstí nákladní automobil Praga. Za volantem seděla mladá Olga Hepnarová, která bez známky lítosti najela do lidí postávajících na chodníku u tramvajové zastávky. Osm lidí usmrtila, několik dalších zranila.

Taxikář, který jel bezprostředně za Hepnarovou, okamžitě zastavil a volal ambulanci. Když se k vražedkyni dostala policie, Olga Hepnarová vyvrací jejich teorii o tom, že usnula za volantem. „Já jsem na ten chodník vjela úmyslně a je to má pomsta společnosti za to, jak se ke mně po celý můj život chovala,“ řekne.

Hepnarová se ihned ocitá v cele a čeká ji řada výslechů. Její obhájce a znalec z oboru psychologie Otakar Topič je přesvědčen o tom, že trpí schizofrenií a nepatří za mříže, nýbrž do léčebny. Topič za svou klientku bojuje, ale je jediný. Exemplární trest chce žalobce, veřejnost a dokonce i sama vražedkyně, která je odsouzena k smrti.

V den popravy, která se odehrála 12. března 1975 v pankrácké věznici, se Hepnarová zuřivě bránila a do popravčí komory musela být dovlečena násilím.

Klientčin smutný konec Topiče zdrtil natolik, že o dva roky později spáchal sebevraždu. Tělo mrtvého právníka našla jeho sekretářka. Podle zpráv z jeho okolí se Otakar Topič po události čím dál víc uzavíral do sebe a nedokázal se smířit s prohrou, natož se smrtí mladé, dle jeho názoru nemocné, vražedkyně.

Související články

Další články