Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Vypuštěná přehrada Orlík odkrývá staré hrůzy a zatopené vesnice: Na tomto místě řádili orličtí vrahové

Zdroj: archiv
+ Dalších 16 fotografií
Vodní nádrž Orlík
Vodní nádrž Orlík byla vybudována v letech 1954 -1961 a muselo být kvůli ní zbouráno 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb. Současně také bylo zatopeno spoustu vesnic a osad. Minulý rok se začalo mluvit o vypouštění Orlíku z důvodu rekonstrukce. V galerii se můžete podívat na snímky, které ukazují, jak vypadá vypuštěná přehrada, která odkrývá i hrůznou minulost orlických vražd.

Vodní nádrž Orlík byla dokončena a slavnostně uvedena do provozu 22. prosince 1961, 8 měsíců před stanoveným termínem dokončení. Kvůli výstavbě nádrže muselo být zatopeno několik vesnic a osad.

Plánovaná rekonstrukce

Minulý rok se začalo mluvit o vypuštění Orlíku z důvodu rekonstrukce, která potrvá dva roky. „Po dobu výstavby předpokládáme omezení provozu lodního zdvihadla na hrázi vodního díla Orlík. Nelze také vyloučit snížení hladiny ve vlastní nádrži v určitých fázích výstavby. Nicméně případný vliv na letní rekreaci se budeme snažit minimalizovat,“ řekl tehdy Deníku mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„V žádném případě není v plánu úplné vypuštění vodní nádrže Orlík, což ostatně ani nedovoluje manipulační řád tohoto vodního díla," dodal.

Vypuštěný Orlík odhaluje minulost

Vypuštěná vodní nádrž Orlík odkrývá minulost. Nyní můžete na dně Orlíku vidět zbytky zatopených obcí nebo silnic. Nechtěnou popularitu zajistily Orlíku takzvané orlické vraždy. Skupina pěti sériových vrahů v letech 1991–1993 kvůli penězům zavraždila pět lidí.

Je tomu více než 23 let, kdy byl na dně Orlické přehrady objeven sud s tělem Jugoslávce Leorenta Lipoveciho, číšníka, který byl zabit 9. ledna 1992 Ludvíkem Černým, jedním z hlavních členů skupiny vrahů, které se přezdívalo Orlický gang.

V galerii se můžete podívat na řadu fotek, které ukazují, jak vypadá vypuštěná vodní nádrž Orlík.

Související články

Další články