Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vyprodaný Paralen a léky proti horečce: Státní ústav vyzývá občany, aby je nehromadili

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
Nedostatek
Kvůli nedostatku některých léků vyzval Státní ústav pro kontrolu léčiv občany České republiky, aby zbytečně nehromadili léčiva s obsahem paracetamolu. Jedná se například o klasický Paralen, některým lékárnám pomalu dochází i léky proti horečce, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Nejčastěji používané léky, které zabírají na chřipku, kašel, rýmu a horečku, postupně mizí z lékáren. Tyto symptomy totiž způsobuje nový typ koronaviru, který sužuje celou planetu už od začátku roku. V České republice je téměř 600 nakažených a lidé začali ve velkém nakupovat léčiva obsahující paracetamol.

Paralen je nedostatkové zboží

Klasický Paralen dochází nebo dokonce chybí ve většině lékáren a hned za ním jsou nedostatkovým zbožím léky proti horečce. Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzývá občany Česka, aby léčivé přípravky zbytečně nehromadili a byli ohleduplní k těm, kteří je také potřebují.

Ústav totiž zaznamenal obrovskou poptávku právě po Paralenu. "U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více než trojnásobně. Během jednoho týdne to dělá přes 300 tisíc balení," uvedla mluvčí ústavu Barbora Peterová.

Lidé by se měli řídit příbalovými letáky

Vykupování podobných léků povede ke krátkodobé nedostupnosti. "Pacienti by se měli řídit příbalovými letáky a nepřekračovat denní dávkování," varovala Peterová a dodala, že v případě předávkování hrozí vážné poškození jater.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Navýšení výroby a dodávky

Na příští dny jsou tak podle SÚKL naplánovány dodávky o několika stech tisíců balení. Zentiva, která vyrábí právě Paralen nebo také Ibalgin, zvýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu o milion balení už minulý týden. Je připravena i na další navýšení výroby.

Ibalgin však prý podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana může zhoršit průběh nemoci COVID-19 a s doporučením prozatím neužívat léky na bázi ibuprofenu přišla i Světová zdravotnická organizace

To vyvrátil SÚKL tím, že nejsou žádné vědecky doložené důkazy a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch médiím oznámil, že doporučení WHO potvrdit nemůže. Vše o koronaviru se můžete dočíst zde.

Související články

Další články