Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vypravěčské eso Jiří Hubač (†82): Scenáristovu krutou diagnózu rodina tajila

Scenárista seriálu Sanitka Jiří Hubač trpěl krutou diagnózou
Zdroj: profimedia.cz
scenárista Hubač

Úspěšný československý seriál Sanitka, který zrežíroval Jiří Adamec a napsal Jiří Hubač, se vrátil na televizní obrazovky. Oceňovaný scenárista a dramaturg Jiří Hubač (†82) vytvořil řadu seriálů a filmů, které se těší oblibě diváků dodnes. Jaké byly Hubačovy začátky a proč ho měli herci rádi?

Jiří Hubač patřil k nejtalentovanějším scenáristům své doby, ačkoliv v mládí vystudoval střední průmyslovou školu. Zpočátku se živil jako konstruktér, osud s ním měl ale jiné plány. Při nemoci v polovině padesátých let, která ho na dlouhou dobu připoutala na lůžko, v sobě naplno objevil tvůrčí vlohy.

Hubač měl vypravěčské nadání

Jiří Hubač se narodil v roce 1929 v Praze. Už od dětství disponoval spisovatelským a vypravěčským nadáním, navzdory tomu se ale mladý Hubač rozhodl pro školu s technickým zaměřením. Po několika letech, kdy se oboru elektromechaniky věnoval, přišla dlouhodobá nemoc, která Hubačovi umožnila vlastní tvorbu. Budoucí scenárista našel v psaní smysl a zalíbení a od roku 1956 začal pracovat jako redaktor časopisu Technická politika.

V roce 1961 nastoupil do tehdy Československé televize jako dramaturg, a tak se zrodila jeho televizní tvorba.

Autor slavných seriálů

Jeho prvotinou byla inscenace Zítra a pozítří. Zásadním pro Hubače byl začátek spolupráce s Jaroslavem Dietlem, se kterým začal pracovat na slavném seriálu Tři chlapi v chalupě. O tři roky později následoval další úspěšný seriál Eliška a její rod, na němž se Hubač podílel. Obrovský úspěch pak zaznamenal v osmdesátých letech populární seriál Sanitka. Mezi snímky, jejichž námět napsal právě Jiří Hubač, se řadí Ikarův pád, Nezralé maliny, Učitel tance, Fany, Všichni moji blízcí a spousta dalších. Jiří Hubač měl nejen talent na dokonalé vykreslování psychologie postav, ale měl také štěstí na spolupráci se známými autory a režiséry. Vedle Dietla spolupracoval od konce 60. let s Antonínem Moskalykem Jejich společné dílo, snímek Raport, bylo oceněno dvěma filmovými cenami, stejně tak Dlouhý podzimní den.

Hubač psal Bohdalové role na míru

Jiří Hubač měl dobré vztahy i s herci a byl znám tím, že hercům psal role přímo na tělo. Nejednou se tak stalo v případě Jiřiny Bohdalové, Vladimíra Menšíka nebo Jiřiny Jiráskové. Na žádost Jiřiny Bohdalové vznikly z pera Jiřího Hubače divadelní hra Dům na nebesích nebo Generálka, z filmů pak Fany, za kterou Bohdalová získala Českého lva. Sám Jiří Hubač získal Českého lva za scénář k filmu Babí léto z roku 2001. O dva roky dříve byl uveden do Dvorany slávy v anketě TýTý.

Rakovina

Jiří Hubač zemřel v roce 2011 na rakovinu jater v motolské nemocnici. Manželka Ivana i jejich tři děti krutou diagnózu před veřejností tajily.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy