Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Výpadky elektřiny i vyvrácené stromy: Na Česko se řítí ničivá vichřice Sabine

Zdroj: pozary.cz
výstraha
Česko zasáhne silný vítr, který naše území nepamatuje od doby, kdy se přes něho přehnal orkán Kyrill. Podle meteorologů může Sabine, jak blížící orkán meteorologové pojmenovali, dosahovat rychlosti až 150 kilometrů v hodině a může napáchat mnoho škod a způsobit výpadky energie. Vichřice bude Česko sužovat hlavně v pondělí a úterý, na sever Čech dorazí už ale v neděli v podvečer.

„Bude to možná nejsilnější vichřice od orkánu Kyrill,“ sdělil meteorolog Petr Dvořák serveru Tn.cz. Vítr dorazí nejprve na sever Čech a měl by postupně zesilovat během nedělního večera. V pondělí ráno pak má dorazit do Krušných hor, odkud bude postupovat na východ republiky.

Vítr doprovodí srážky

Už teď je na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu vydána výstraha před pondělním a úterním silným větrem, který se přežene přes téměř celé naše území. Podle meteorologů bude vítr slábnout až ve středu. Oba dny budou vichr doprovázet přeháňky. V nižších polohách dešťové, na horách sněhové. Tam by měla rychlost větru dosáhnout až 150 km v hodině. Na horách lze tedy očekávat sněhové vánice.

Výstraha

Vysoký stupeň nebezpečí platí od nedělní 18. hodiny do úterní 18. hodiny pro Středočeský kraj a Prahu, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk), Moravskoslezský kraj.

Doporučení

Lidé by měli zajistit věci na svých pozemcích a zahradách. „Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ varují meteorologové.

Související články

Další články