Maličká Violet z amerického Portlandu se narodila s vrozenou vadou obličeje. Takto vážný rozštěp byl zaznamenán asi u 100 případů na světě. Rozštěpení tváře se odehrálo během vývoje plodu v matčině děloze.

Oči má malá dívka daleko od sebe, nos má velmi slabou, deformovanou chrupavku, rozštěpení obličeje vedlo i přes její levé oko. Prostě žádné hezké vyhlídky.

Její matka Alicia bere krutou realitu takovou, jaká je. „Moje dcera v obličeji vypadá jako dravý pták,“ to jsou slova, která bez obalu vybalila v rozhovoru pro New York Times.

Naději rodina našla až v dětském centru v Bostonu. Tam se dívky ujal tým chirurgů kolem doktora Johna Meara.

Když chirurgové plánovali náročnou operaci, pomohla jim hodně 3D tiskárna. Na ní vytvořili několik modelů dívčiny lebky a trénovali si varianty, jak povedou řezy.

„Neexistuje nějaký druhý pokus. Nemůžete prostě říznout a pak se jít projít s tím, že to za chvíli zkusíte znovu,“ popsal obrovskou zodpovědnost John Mear.

V bostonské dětské nemocnici strávila Violet 6 týdnů. Nyní se vrátila domů do Portlandu, ale čeká ji ještě tuhý boj.

Čekají ji další plastické operace. Než půjde do školy, budou dál chirurgové „ladit“ její tvář.

Otázkou je, jak se s proměnou tváře bude vyrovnávat její psychika. A jak zareagují děti, které ji ve škole potkají. Protože nikdo neumí být tak krutý, jako partička malých dětí…