Trendy tagy Michaela Kudláčková očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Vynalézaví Češi: Vznikl nový test na koronavirus, stačí jen vykloktat a je skoro zadarmo

testování
Češi jsou velmi vynalézaví. Šéf Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch přišel společně se svým týmem s novým typem testů na koronavirus, který si bude moci dovolit každý a nebude tak nepříjemný, jako jsou výtěry z nosohltanu. A budete si jej moci udělat sami doma. Stačí jen vykloktat.

Marián Hajdúch popsal postup naprosto jednoduše. „Testovaná osoba vykloktá 10 mililitrů pitné vody, vyplivne do kelímku, ve kterém je stabilizační prášek, uloží do obalu a ten odevzdá na odběrném místě. Vzorek se pak zpracovává v laboratoři standardní PCR metodou, funguje na to i LAMP technologie. Antigenní testy jsme ještě nezkoušeli, ale je to v jednání,“ vylíčil ředitel pro Právo.

Hajdúch by rád, aby se jejich testy na koronavirus prodávaly nejen v lékárnách, jeden by vyšel na 130 korun, což je opravdu mnohonásobně nižší částka, než když si člověk zaplatí současné testování. Je také „nesrovnatelně příjemnější“, než je odběr z nosohltanu. „Ale hlavně si ten odběr může člověk provést sám, což je důležité,“ podotkl Hajdúch.

Citlivost testů je prý přitom srovnatelná se stěrem z nosohltanu. „Srovnávací studie ukázala, že odchylka je asi 3 až 3,5 procenta, tedy statisticky bezvýznamná,“ vysvětlil ředitel. V souvislosti s dobou dodání výsledků řekl, že bude záležet na laboratořích, které budou vzorky vyšetřovat. „Náš Gargtest je jen první krok, je to samoodběrová souprava,“ uvedl.

„Naše testy jsou k dispozici od čtvrtka, zatím jsme připraveni pro velkoodběratele, distribuční kanály hledáme. V tuto chvíli můžeme dodat zhruba 50 tisíc testovacích souprav,“ informoval Hajdúch. Při otázce, zda bude výrobek uznáván po celém světě, se vytasil s certifikátem. „Certifikace CE IVD, kterou máme, je uznávaná přinejmenším v Evropské unii, ale i v jiných zemích světa. Uvidíme, jak se systém osvědčí,“ uzavřel Hajdúch.

Související články

Další články