Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Výměna vzduchového filtru v autě? Nemusíte do servisu, zvládnete to sami!

Zdroj: Pixabay
Péče o auto

Značka auta, počet koní, barva karoserie, výbava a nejrůznější vychytávky. Dáváte si záležet na svém autě? Nezapomínejte na jeho součást, která je pro vás možná velkou neznámou, ale proto, abyste vždy dorazili do cíle, je zcela bezpodmínečné se o ni starat.

Jde o vzduchový filtr. Je velmi důležitý a jeho funkce je jasná – zachycuje totiž nejrůznější nečistoty, třeba prach, hmyz, pyl a další. Vzduchový filtr je v podstatě čistička vzduchu, do auta posílá jen ten čistý. Kdyby nečistoty „došly” až do motoru, mohly by nadělat pěknou paseku.

Video převzato z autodoc.cz

Zvýšená spotřeba vozu

Pokud se totiž filtr zanese, může dojít ke snížení výkonu motoru, zkrácení jeho životnosti či ke zvýšení spotřeby vozu. Jestliže do motoru proudí vzduch nevyčištěný, může dojít k nadbytečnému sání paliva ve špatném poměru ke vzduchu.

Spalovací motory využívají zpravidla tři typy vzduchových filtrů - papírové, bavlněné a pěnové. Cena nového filtru není, oproti novému motoru, vysoká. A výměna navíc není nic složitého.

Ideálně by k ní mělo dojít vždy, když měníte motorový olej, respektive při každé druhé výměně. Výrobci také doporučují měnit filtr po ujetí 10 000 kilometrů u aut, která jezdí v prašném prostředí, a po 20 tisících, pokud jezdíte v běžném prostředí. Roli vedle prašnosti hraje i styl vaší jízdy. Kdo často šlape na plyn, měl by na výměnu filtru myslet obzvláště důkladně.

Staňte se automechanikem

Nemusíte se však děsit, pokud jste si na výměnu filtru nikdy nevzpomněli, a do servisu s vozem jezdíte sporadicky. I když nejste vyučený automechanik, zvládnete výměnu sami. Jak na to?

Otevřete kapotu a najděte plastový box, který vzduchový filtr ukrývá. Dále odmontujte víko boxu a filtr vyjměte. Pokud je na první pohled hodně zanesený, nebo dokonce poškozený, není na co čekat. Je-li alespoň z třetiny průsvitný, můžete být v klidu a prozatím jezdit bez výměny.

V opačném případě vložte nový filtr, ještě před tím však vyčistěte i box, v němž je uložen. Překontrolujte těsnění, uzavřete víko a máte hotovo.

Související články

Další články