Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Vyletněná Pavlová si užívá, Pavel pobíhá po Washingtonu: Prezidentský pár cestuje po USA

Petr Pavel s Evou Pavlovou navštívili USA: Vyletněná první dáma a prezident v poklusu
Zdroj: Hrad.cz/Instagram Petra Pavla/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 17 fotografií
státní návštěva

Petr Pavel a jeho žena Eva tráví první dny ve Washingtonu. Prezident ani v USA neopustil od svých koníčků a šel si ráno zaběhat, následně ho čekala politická jednání s nejvyššími ústavními činiteli. Prezidentský pár se také prošel ulicemi města, navštívil místní restauraci a zapózoval u lavičky Václava Havla. Momenty z cest sdílejí oba na svých sociálních sítích.

Ranním během podél řeky Potomac ve Washingtonu zahájil v úterý prezident Petr Pavel návštěvu Spojených států, při které Česko reprezentoval mimo jiné i na summitu Severoatlantické aliance. Na zhruba pětikilometrovou trasu se s ním v 06:30 místního času (12:30 SELČ) vydala asi třicetičlenná skupina složená z členů místní sokolské organizace, zástupců prezidentské kanceláře i českého velvyslanectví v USA.

Prezident si ráno zaběhal

Před výběhem Pavel připomněl svoji účast na XVII. všesokolském sletu v Praze na stadionu v Edenu, kde minulý týden při zahájení večera pozdravil sokoly a starostovi České obce sokolské Martinu Chlumskému předal prezidentský prapor. Po zhruba půlhodinovém běhu prezident přiznal, že ve vedru a vlhku byla aktivita náročná, zpříjemnily mu ji alespoň výhledy.

Hlavu státu následně ve Washingtonu čekaly spíše politická jednání či slavnostní akce. V Kongresu se setkal s představiteli Czech Caucus (Českého klubu), jehož předsedou je Lloyd Doggett z Demokratické strany, který nedávno jako první vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, tedy svého spolustraníka, aby se po neúspěšné červnové televizní debatě s protikandidátem Donaldem Trumpem vzdal snahy o obhajobu mandátu.

Pavel se rovněž setkal například s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a vyrazil také na procházku Georgetownem, kde se mimo jiné se svou ženou Evou zastavil u lavičky Václava Havla. Prezidentský pár si zašel také na jídlo do místní restaurace. Večer se zúčastnil slavnostní akce v auditoriu Andrewa Mellona, kde byla 4. dubna 1949 podepsána Severoatlantická smlouva.

První dáma vypadala krásně. Na sobě měla béžovou halenku, žluto-bílou proužkovanou sukni a sandálky na platformě. Velmi dobrá volba na procházku v teplých dnech.

O víkendu zamíří Petr Pavel do Texasu za krajany

Samotné setkání lídrů členských států NATO provázelo téma dlouhodobé podpory Ukrajiny napadené Ruskem, ale také například spolupráce se státy Indo-Pacifiku. Summit NATO potrvá do čtvrtka.

O víkendu prezident republiky podle jeho kanceláře uskuteční cestu do texaského Houstonu, kde se jako řečník zúčastní debaty s místními představiteli k tématu NATO a transatlantické spolupráce.

Součástí programu v Texasu, kde žije největší část původní české emigrace do USA, bude také setkání s českými krajany, kteří se podílí na zachovávání a propagaci českého dědictví. Na závěr programu navštíví baseballový zápas MLB.

Na fotografie z návštěvy prezidentského páru se můžete podívat ve fotogalerii.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy