Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Chtěl se jen vykoupat: Chlapce (†13) zabil parazit požírající mozek

Zdroj: archiv A. Whitehill
+ Další 2 fotografie
tragédie
Když se rodina chlapce jménem Tanner Lake Wall rozhodla v srpnu jet kempovat, nemohla tušit, že právě toto rozhodnutí obrátí jejich životy vzhůru nohama. Během koupání v jezeře napadl Tannerův organismus parazit pojídající mozek. Do dvou dnů se teprve třináctiletému chlapci přitížilo natolik, že musel být odvezen do nemocnice. Tam byl připojen na přístroje a lékaři později rodičům museli oznámit zdrcující zprávu. Jejich syna nebylo možné zachránit.

Teprve třináctiletému Tanneru Lake Wallovi se stalo osudným koupání v jezeře na dovolené s rodinou. Nosem se mu do těla dostal parazit zvaný Naegleria fowleri, který u něj způsobil primární amébovou meningoencefalitidu. Veškeré snahy lékařů o jeho záchranu byly zbytečné, na nemoc totiž neexistuje lék a Tanner v nemocnici zemřel poté, co jeho rodiče souhlasili s odpojením od přístrojů.

label alt

Naegleria fowleri

Naegleria fowleri je fakultativní parazit, který u lidí způsobuje tzv. primární amébovou meningoencefalitidu. Primárně žije ve sladké vodě a toleruje vysoké teploty až do 45 °C. Do těla proniká obvykle nosní dutinou, po proniknutí následně měňavková stádia prochází skrz sliznici a podél čichového nervu se dostávají do mozku. Zde způsobují lýzu mozkových buněk a zánět, brzy poté kóma a smrt.

Více o tématu

Symptomy se u Tannera projevily hned dva dny po koupání v jezeře. „Nevolnost, zvracení a strašlivé bolesti hlavy,“ popsal Tannerův otec Travis bolesti svého syna pro News4Jax. Rodiče se rozhodli pro převoz do nemocnice, tam ale Tannerovi pouze nasadili antibiotika.

Travis a Tannerova matka Alicia se rozhodli syna převézt do jiné nemocnice, tam byl okamžitě připojen na přístroje a podstoupil několik testů. Výsledky ale přinesly zdrcující diagnózu. „Je nám líto, mozek vašeho syna napadl parazit a lék neexistuje. Nemáme mu jak pomoct,“ sdělili zdrceným rodičům lékaři.

Varování

Rodiče Tannera chtějí nyní skrze příběh svého syna varovat svět. „Lidé musí vědět, že si mají ve sladkých vodách dávat pozor. Můžete dělat cokoliv, plavat, potápět se, surfovat, tenhle parazit se vám dostane skrz nos do mozku a je konec,“ popsali. Travis a Alicia museli podepsat souhlas s odpojením Tannera od přístrojů poté, co jeho mozek přestal vykazovat jakoukoliv aktivitu.

Související články

Další články