Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vyjadřuji lásku Harrymu a Meghan: Král Karel se snaží usmířit s černými ovcemi rodiny

Král Karel III.: V proslovu nezapomněl na Harryho a Meghan
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
královská rodina

První projev nového krále Karla III. k národu obsahoval pasáže ukazující, jak si představuje svou nadcházející vládu a jak chce, aby královská rodina fungovala. Nejdůležitější však byla jeho slova o princi Harrym a vévodkyni Meghan. Páru věnoval podle deníku The Guardian lásku ve snaze přiblížit si vyděděnce královské rodiny. Král Karel III. bude během sobotního slavnostního ceremoniálu uveden do funkce.

"Chci také vyjádřit svou lásku Harrymu a Meghan, kteří pokračují v budování svých životů v zámoří." Přesně tato slova vyslovil podle deníku The Guardian novopečený britský král Karel (dříve princ Charles) v prvním proslovu po skonu své matky, královny Alžběty II.

Chce se usmířit se vzdorovitým párem?

Jeho slova lze považovat za symbol podané ruky synovi a snaše, jejichž odchod z královského života byl poznamenán mnoha kontroverzemi včetně tvrzení Meghan, že někdo z královské domácnosti vznesl otázky ohledně barvy pleti jejich dítěte předtím, než se narodilo. Byl to jeden z několika projevů otevřených emocí během řeči, ve které král také řekl: „Počítám s láskyplnou pomocí své milované manželky Camilly a zakončil ho emocionálním znamením své „milované mamince“, když si přál: „Ať ti lety andělů zpívají k tvému odpočinku,“ což je citát z konce Shakespearova Hamleta.

Král také uvedl, že "Jako to učinila sama královna s takovou neochvějnou oddaností, i já se nyní slavnostně zavazuji, že po zbytek času, který mi Bůh dá, budu dodržovat ústavní principy v srdci našeho národa".

Klíčovou frází je zde „zbytek času“. Karel, kterému je 73, dobře ví, že nemůže doufat v podobně symbolickou vládu jako jeho matka, která se stala královnou, když ji bylo 25 let. Jeho projev se tak dle britských médií dá považovat za přijmutí reality, kterou dále rozvinul v projevu, když obsáhle hovořil o důležité roli prince Williama a jeho manželky Kate.

Můj život se změní

Zároveň dal najevo, že jeho priority budou od nynějška jiné: „Můj život se samozřejmě změní, až se chopím svých nových povinností. Už pro mě nebude možné věnovat tolik svého času a energie charitativním organizacím a záležitostem, na kterých mi tak hluboce záleží. Ale vím, že tato důležitá práce bude pokračovat v důvěryhodných rukou ostatních.“

Nový král Karel III.

Rozloučení s královnou Alžbětou II. proběhne pravděpodobně v pondělí19. září. Státní pohřeb se bude konat ve Westminsterském opatství. Rakev bude snesena průvodem z Westminster Hall do opatství a v celé zemi se budou držet dvě minuty ticha. Po hodinové bohoslužbě půjde spolu s rakví velký slavnostní průvod až do Hyde Parku, kde bude rakev přemístěna z lafety do státního pohřebního vozu, který ji odveze na hrad Windsor.

Princ Charles bude v sobotu oficiálně prohlášen králem Karlem III. Podle BBC se tak stane v St James's Palace v Londýně, před slavnostním orgánem známým jako Accession Council. Ten je tvořen členy Soukromé rady Spojeného království - skupinou starších poslanců, minulých i současných - stejně jako některých vyšších státních úředníků, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna. Slavnostní ceremoniál je možné sledovat živě.

Slečna, co leze po čtyřech a štěká jako pejsek: Kafuu prozradila, jak tento virální trhák vznikal

Související články

Další články

Nejnovější kauzy