Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Výhled počasí na zimu: Na bílé Vánoce se neupínejte, varuje meteoroložka Honsová

Výhled počasí na zimu: Na bílé Vánoce se neupínejte, varuje meteoroložka Honsová
Zdroj: unsplash.com
+ Další 3 fotografie
předpověď
V posledních letech si Češi jen horko těžko pamatují opravdové bílé Vánoce. Zejména v nížinách, tam mnohdy nenapadne dostatek sněhu ani na koulování. Zato na horách tyto problémy nemají, ale také už to není, co bývalo. Meteoroložka Dagmar Honsová promluvila o tom, jak to letos bude.

"Výhled na Vánoce není možný, ale k bílým Vánocům se nelze upínat, jsou v nížinách vzácností – v Praze je pravděpodobnost bílých Vánoc 10 %. Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to například i pranostika, která vznikla už v 17. století: Na Adama a Evu čekejte oblevu," uvedla Dagmar Honsová z Meteopressu.

Staré dobré bílé Vánoce

Za posledních 20 let bylo na Štědrý den opravdu hodně sněhu v roce 2001 – to místy leželo přes 50 cm sněhu, na horách až 140 cm sněhu. Pěkně bílé Vánoce přinesl i rok 1996 nebo 1981, to se v posledních letech skoro nestává, pokud žijete v nížinách.

"Pokud se podíváme více do historie, potom narazíme na bílé Vánoce v roce 1969, kdy v nížinách leželo i přes 70 cm sněhu. Větší pravděpodobnost bílých Vánoc je samozřejmě na horách – tam například v letech 2005 nebo 1988 leželo skoro 200 cm sněhu," jmenovala meteoroložka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy