Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vydírání a pohlavní zneužívání: Držitel Grammy R. Kelly stojí před doživotím

R. Kelly vinen ve všech bodech sexuálního zneužívání.
Zdroj: Profimedia
Sexuální zneužívání

Americký zpěvák R. Kelly (54) je vinen ve všech devíti bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých. Rozhodla o tom porota federálního soudu v New Yorku. Rozsudek má být vynesen 4. května 2022 a zpěvákovi hrozí až doživotí, informovala BBC. Čtyřiapadesátiletý Kelly obvinění opakovaně odmítal.

Hvězda hudebního stylu R&B R. Kelly podle prokuratury po dvě desetiletí využívala své slávy a lákala své budoucí oběti na sliby, že jim pomůže v hudební kariéře. Několik z nich přitom vypovědělo, že byly nezletilé, když je zpěvák sexuálně zneužíval. Podle obžaloby pro něj dívky a ženy vyhledávala síť manažerů a dalších členů jeho týmu.

V šestitýdenním procesu vypovídalo u soudu také 11 lidí, kteří zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili - devět žen a dva muži. Popisovali přitom, jakého sexuálního ponižování a násilí se Kelly dopouštěl. Několik jich uvedlo, že je vystavoval perverzním a sadistickým choutkám. Podle prokuratury vyžadoval od svých obětí absolutní poslušnost a musely se přizpůsobit jeho pravidlům.

Styk byl prý dobrovolný

Kellyho právníci se snažili vykreslit ty ženy, které ho ze sexuálního zneužívání obvinily, jako bývalé fanynky, které se cítily podvedené, když přišly o jeho přízeň. Tvrdili také, že jejich sex s Kellym byl dobrovolný, uvedla agentura Reuters. Kelly měl při čtení rozhodnutí poroty skloněnou hlavu a tvář mu zakrývala bílá rouška. Jedna z žen v soudní síni při čtení verdiktu plakala.

Zpěvákův právní obhájce Deveraux Cannick novinářům před soudní síní později řekl, že obhajobu závěry poroty zklamaly. R. Kelly podle něj vzhledem k "nesrovnalostem" v procesu nečekal, že ho porota shledá vinným. „Jsem si jist, že se odvoláme,” sdělil Cannick.

Zákon vás vždy dostihne!

„Právnickou praxi vykonávám 47 let. Během té doby jsem stíhala mnoho sexuálních predátorů, kteří spáchali zločiny na ženách a dětech. Ze všech těch predátorů je pan Kelly ten nejhorší,” řekla po vynesení verdiktu poroty novinářům Gloria Allred, která zastupovala některé z obětí. Prokurátorka Jacquelyn Kasulis prohlásila, že porota vyslala vzkaz všem mocným mužům, jako je Kelly. „Ať to trvá jakkoli dlouho, zákon vás dostihne,” uvedla.

Kelly je trojnásobným držitelem ceny Grammy a celosvětově proslul zejména hitem "I Believe I Can Fly". Soudní proces s ním je vyvrcholením hromadících se podezření a obvinění, která pronikla na veřejnost v posledních letech. Řada se jich objevila v dokumentu z roku 2019 nazvaném "R. Kelly a jeho oběti". Začátek soudního líčení byl několikrát odložen kvůli pandemii covid-19. Ve státech Illinois a Minnesota čelí R. Kelly dalším podobným obviněním, která rovněž odmítá.

Související články

Další články