Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vydatný déšť znovu trápí Česko: Liberec pod vodou a evakuace dětského tábora

Bouřky decimují Česko: Liberec je pod vodou
Zdroj: Profimedia
Vytrvalý déšť

Na Liberecku nepřestává pršet, hladiny potoků a řek stoupají, podle krajského povodňového webu už platí stav ohrožení na Smědé v Raspenavě, na nižším druhém povodňovém stupni je Oleška v Dětřichově a první povodňový stupeň je nejen na Lužické Nise v Liberci, ale také na Kunratickém potoce a Jeřici v Mníšku. Hasiči řešili přes 30 událostí, evakuovat museli dětský tábor u Mníšku. 

Vytrvalý déšť také zkomplikoval dopravu v Liberci, některé ulice město muselo uzavřít. Neprůjezdná je Fibichova nebo Rychtářská ulice, vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. 

Silný déšť má podle Přerovského vydržet zhruba do 18:00, zcela ustat by ale měl až po půlnoci. Lze tak čekat, že bude problémů přibývat. „Mimo Liberec máme jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou je to čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci jeden spadlý strom,” doplnil mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský.

Ulice se musely uzavřít

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem od rána už téměř 50 litrů na metr čtvereční, a déšť neustává. Uzavřená je Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. „Důvodem je nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok,” řekl Přerovský. Jde o problém, který se v místě opakuje s každým silným deštěm. Hasiči se tam podle Přerovského vrátí a vodu odčerpají, až déšť ustane.

Uzavřená je také Rychtářská ulice, kde se vlivem deště propadla vozovka pod částí parkoviště. Hasiči zajistili a následně vyprostili osobní vozidlo pomocí lanového navijáku a bez poškození ho předali majitelce. Problémy jsou i jinde, tlak vody na několika místech vyrazil těžká víka kanálů, a zejména níže položené úseky tak mohou být pod vodou, uvedl mluvčí hasičů.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy