Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Vycházející hvězda Tomáš Holeš: Pocházel ze skromné rodiny a nyní je českou nadějí na EURU

Fotbalový obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
euro 2021

Fotbalový obránce Tomáš Holeš patří k největším nadějím, což během zápasů na EURU několikrát potvrdil. Proti Nizozemsku nejdříve vstřelil první gól a poté druhý skvěle připravil pro Patrika Schicka. Co je ale vlastně Tomáš Holeš zač, odkud pochází a co ho dostalo na vrchol? 

Tomáš Holeš začínal s fotbalem v Jimramově, což byl městys čtyři kilometry vzdálený od malé obce Borovnice, kde osmadvacetiletý obránce vyrůstal a kde bohužel nebylo fotbalové hřiště. Poté se přemístil do městečka Polička a následně v patnácti letech do Hradce Králové.

„Vždy byl poctivý a skromný. Tyto vlastnosti jsou v něm dodnes. Úspěchy mu nestouply do hlavy. Psali jsme si po Arsenalu. Hrozně jsem mu gratuloval a on nám zase popřál, ať postavíme stadion. To je přesně on,“ vzpomíná podle Blesku Richard Jukl, generální ředitel východočeského klubu.

Byl cílevědomý a ctižádostivý

„Z vlastností bych ještě doplnil cílevědomost a ctižádostivost,” říká trenér Bohuslav Pilný, který Holeše čtyři roky trénoval. „Nikdy neřešil věci okolo. Soustředil se vždy jen a jen na sebe. K fotbalu měl správný přístup,“ doplňuje.

Když trénoval v Hradci, prošel zásadní změnou. Kvůli svému zranění vypadl na půl roku ze hry. Místo aby odpočíval ale na sobě začal ještě více pracovat a pustil se do spolupráce s kondičním trenérem Josefem Petruškou. Během půl roku nabral svaly a z teenagera se stal chlap, z něhož šel respekt.

Všechno dohrával do konce

„Začínal u mě v Hradci jako dorostenec, jsem velmi rád, že se mu utkání takhle povedlo,” chválil ho po posledním utkání ve studiu iSport trenér Václav Kotal. Už v mládeži měl vlastnost, že všechny situace dohrával až do konce. To je ve středu hřiště výhoda, chodí do všeho na sto procent.”

Ve Slavii musel dlouho čekat na svou šanci. Chvíli to sice vypadalo, že se žádný zázrak konat nebude, ale pak ho trenér Trpišovský přesunul z kraje obrany na pozici defenzivního štítu. „Abych řekl pravdu, nikdy by mě nenapadlo, že by tam mohl hrát. Jenže on je strašně vnímavý, dovede vyhodnotit situaci a adaptovat se. Ve Slavii mu ani nic jiného nezbývalo,” doplňuje trenér Pilný.

Holeš pochází ze skromných poměrů. Jeho rodiče neměli na rozdávání, i přesto ho trvale podporovali. „Je to skromná rodina. Táta byl také fotbalista. Tomášovi hrozně fandí. Dostal skvělé základy,” vypráví Jukl. Tomáš Holeš sám dodává, že ho rodina velmi podporuje a na tribuně vždy sedí s klobouky na hlavách.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy