Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Výbuch plynu v centru Prahy ochromil běžný život, evakuováno bylo na dvě stě lidí, začíná odklízení sutin

Zdroj: YouTube
+ Dalších 8 fotografií

Dnes dopoledne krátce před desátou hodinou došlo v Divadelní ulici v blízkosti Národního divadla k výbuchu plynu v jednom z obytných domů, na místo se sjeli záchranné složky, protože je hlášeno až 50 zraněných, nejméně čtyři lidé jsou zranění vážně.

Hlasitá exploze, která byla slyšet po celém centru Prahy, úplně poničila jeden z domů na Smetanově nábřeží, lidé byli z místa evakuováni a podle svědků je okolí výbuchu ve strašlivém stavu. Vše je poničeno a zasypáno. Dopravní podnik vyslal na místo speciální autobus, který přivezl obyvatelům Divadelní ulice čaj, deky a občerstvení.

Nemocnice v Motole už vyhlásila pohotovost a přijala první raněné, situaci monitorují vrtulníky a doprava na nábřeží bude omezena až do zítřejšího rána, hasiči a policie místo vyklízejí. Plynárna uzavřela dvacet přívodů plynu v blízkém okolí. Bylo evakuováno 220 lidí, padesát jich je zraněných a z toho asi tři těžce. Většinou se jedná o popáleniny a oděrky od létajícího skla. Jedna stěna budovy, kde došlo k výbuchu, je posunuta o pět centimetrů, dům bude muset prohlédnout statik.

Na místě je i primátor Prahy Bohuslav Svoboda, účast s neštěstím vyjádřil i premiér Petr Nečas. Praha zřídila krizovou linku, pokud bude potřeba, je město připraveno poskytnout i náhradní bydlení. Je vyloučeno, že by se mělo jednat o teroristický útok, za explozi může plyn. Na vině jsou nejspíše zimou poničené trubky. Dům, kde došlo k výbuchu, byl po řádné plynové revizi.

19:26 Primátor Bohuslav Svoboda již vyloučil, že by v okolí kavárny Slavia hrozil další výbuch, nyní začíná odklízení sutin. Nebyli nalezeni žádní další zranění. Policie pomalu obnovuje dopravu, která bude ještě do zítřejšího rána omezena. Co způsobilo explozi plynu je teprve v šetření, dům č. 5 v Divadelní ulici je po řádné plynové revizi, podle prvních spekulací za to může únava materiálu v plynovodu, kterou způsobila zima.

16:01 Pod troskami nejsou již žádní zranění nebo mrtví lidé, podle slov primátora Bohuslava Svobody se již nikdo nepohřešuje. Ovšem i nadále hrozí výbuch plynu v okolí kavárny Slavia, její okolí je uzavřeno. Lidé se ale mohou v doprovodu policistů vracet do svých domovů pro nejnutnější věci. Domu č. 5 v Divadelní ulici hrozí zřícení, záchranné složky stále zasahují na místě exploze.

15:26 I nadále hrozí možnost dalšího výbuchu, opět se uzavírá okolí Smetanova nábřeží a omezuje se doprava, plyn je cítit v okolí kavárny Slavia.

Okolí Divadelní ulice je zdevastováno výbuchem, opět se uzavírá Smetanovo nábřeží, hrozí další exploze. (foto Profimedia.cz)

15:09 V oblasti je odpojeno 20 plynových přípojek, Pražská plynárenská bude z neštěstí vyvozovat závěry k budoucí prevenci. Na místě zasahovalo 10 sanitních vozidel a dvě vozidla s lékařem, na místě bylo ošetřeno 35 pacientů, pět z nich odešlo domů a třicet bylo ošetřeno v pražských nemocnicích. Mezi nimi bylo i šest cizinců, a to národností kazašské, portugalské a německé. Těžce ranění jsou starší muž a žena středního věku, která má od exploze poškozený sluchovod.

15:04 Tisková konference k explozi v centru Prahy. Je potvrzeno, že se jednalo o výbuch plynu, primátor Svoboda potvrzuje jeho mohutnou sílu, která poškodila velmi rozsáhlé okolí. Svoboda také chválí mimořádný profesionální a rychlý zásah integrovaných záchranných složek. Je zřízena bezplatná informační linka 800 100 991.

15:02 Psi i nadále hledají v sutinách zraněné nebo mrtvé lidi, co bude s poničeným domem č. 5 v Divadelní ulici rozhodne až statik, je velmi vážně poškozen. Do místa výbuchu se již mohli vrátit někteří obyvatelé domů, ale jen na chvíli a v doprovodu policistů a hasičů. Zasedá krizový štáb hl. m. Prahy

14:48 Exploze v centru Prahy opět jitří americkou veřejnost, výbuch zaujal zpravodajskou stanici CNN, kde se v komentářích objevují vzkazy od amerických čtenářů, že se jedná o odplatu za bostonský teroristický útok. Američané si stále pletou slova Chechnya (Čečensko) a Czech a svalují vinu na naši republiku Teroristé z Bostonu byli právě dva čečenští bratři, kteří hájili islám. Česká republika přitom patří mezi spojence Ameriky v boji proti terorismu.

Na místě výbuchu zasahují i psovodi MP Praha. (foto Facebook)

14:14 Problémy s plynem nemá dnes jen Praha, na severu Francie dnes také došlo k explozi v jednom z domů v Remeši, tři lidé jsou mrtví a asi 14 zraněných. Světová média ale daleko více zajímá exploze v centru Prahy, svého reportéra tu má největší britská televize BBC. Americký zpravodajský kanál CNN pátrá po příčině výbuchu a všechna média se shodují na tom, že výbuch byl mimořádně silný. Reportéři a novináři se ptají, jak je možné, že je tolik zraněných. Jedná se asi o padesát lidí, z toho čtyři těžce.

Kontrola střechy na pražském Smetanově nábřeží, kousek od místa výbuchu. (foto Twitter/Filip Horký)

14:01 Statik do poškozeného domu zakázal vstup, místo výbuchu zůstává pro dopravu i pěší neprodyšně uzavřeno. V Praze zasedá na magistrátu krizový štáb, hasičům se již povedlo uzavřít hlavní přívod plynu pod poškozeným domem. Podle mluvčího pražské záchranky se stále nepodařilo vyloučit, že pod sutinami nejsou mrtví. V domě spadly stropy v prvním a druhém patře, pod troskami tedy mohou být těžce zranění nebo mrtví lidé. Psovodi se po uzavření hlavního přívodu plynu vrátí na místo a budou pokračovat v prohledávání trosek.

Okolí Národní třídy je neprodyšně uzavřeno. (foto Facebook)

Policie a záchranné složky na místě výbuchu. (foto Facebook)

13:36 Psovodi opustili místo výbuchu a vrátí se až po odklizení sutin. Stále se neví, zda pod troskami mohou být zavaleni mrtví lidé.

13:23 Tramvajový provoz se vrací pomalu zpět do normálu, mimo provoz ale nadále zůstává zastávka Národní divadlo.

Policejní uzavírky v okolí Národního divadla. (foto Twitter/Filip Horký)

13:12 Plynaři stále pracují na místě výbuchu, na místě je pořád silně cítit plyn, proto záchranné složky nemohou naplno do akce. Integrované složky hodlají na místě postavit provizorní záchrannou stanici a přivézt těžkou techniku, která by také napomáhala v uklízení trosek a prohledávání sutin.

13:00 Podle nejnovějších informací mohou být na místě až čtyři mrtví, kynologové prohledávají sutiny. Vozy v okolí výbuchu odváží odtahová služba, plyn stále ještě není pod kontrolou, do místa neštěstí proto nemohou ani obyvatelé domů a ani majitelé zaparkovaných aut.

12:44 Výbuch v Praze poutá pozornost zahraničního světa, s ohledem na bostonskou tragédii totiž díky kusým informacím vyvolává katastrofa v centru Prahy ve světě dojem dalšího teroristického útoku.

Takto informují o výbuchu v centru Prahy zahraniční média. Muž si tričkem provizorně obvazuje zranění. (foto reprofoto Daily Mail)

Zraněná žena v Divadelní ulici, kde došlo k výbuchu. (foto reprofoto Daily Mail)

12:40 Kritická situace z centra Prahy se dostala i do zahraničních médií, o výbuchu informují televize CNN, BBC, tisková média. Stále se pohřešují tři lidé, neví se, zda jsou zavalení, nebo ještě před výbuchem opustili budovy. Stěna domu, kterým otřásl výbuch, je posunuta až o pět centimetrů. Praha zřídila i krizovou linku, na místě je primátor Prahy Bohuslav Svoboda, který přislíbil v případě potřeby i zajištění náhradního bydlení.

12:25 V centru Prahy je až podezřelé ticho a klid. (foto Eugen Kukla)

12:16 Na místo najíždějí další vozy záchranné služby, plyn už byl uzavřen v devatenácti domech, stále přetrvávají obavy z dalšího výbuchu, i proto se stále rozšiřuje uzavíraná oblast. Okolí Národní třídy je obehnáno páskou a policie za ni nikoho nepouští. Ředitel Pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz ujišťuje, že vážných úrazů je jen málo, jedná se asi o tři lidi, nejčastější zranění jsou drobné oděrky a popáleniny. Podle Schwarze by měli být na místě tři zavalení lidé.

12:11 K tragédii se už i vyjádřil premiér Petr Nečas a vydal tiskové prohlášení: "Jsem hluboce zasažen tragédií, která se odehrála při výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. V současné době se podrobně seznamuji se situací a jsem v kontaktu s Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami integrovaného záchranného systému."

12:03 Záchranáři prohledávají trosky a pátrají po zasypaných obětech výbuchu, policie chce uzavřít další ulice v okolí, hasiči na místě hledají další možné úniky plynu. Celé místo je neprodyšně uzavřeno a jsou zde desítky záchranných složek. Nemocnice ošetřily hlavně tržné rány a zhmoždění, oběť výbuchu s poraněnou pánví a zlomenou dolní končetinou.

11:57 V Divadelní ulici č. 5 je až 55 raněných, z toho čtyři těžce. Záchranáři již evakuovali 220 osob, Národní třída a okolí jsou uzavřeny, tramvajové linky odkloněny. Policie doporučuje nevjíždět do centra, stále jsou zde obavy z dalšího výbuchu.

11:54 O výbuchu v centru Prahy informují již i zahraniční média jako BBC a New York Times.

11:51 Motolská nemocnice a nemocnice ve Střešovicích vyhlásily pohotovost, již ošetřují čtyři raněné. Na místě jsou desítky raněných.

11:42 Linky 6, 9 a 22 jsou odkloněny mimo svou trasu, pokud můžete, do centra Prahy vůbec nevyjíždějte.

11:39 Hovoří se až o čtyřiceti zraněných, z toho čtyři těžce.

11:38 Policie nedoporučuje chodit do centra Prahy, také byste neměli vyjíždět k místu neštěstí.

Související články

Další články