Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích obrazem: Odklízení trvalo šest let

Vrbětice.
Zdroj: HZS
+ Dalších 29 fotografií
Galerie

Ačkoliv k výbuchu ve Vrběticích došlo v roce 2014, náročné odklízecí práce skončily až loni. Zásah bezpečnostních složek trval dlouhých šest let.

Výbuch ve vrbětickém muničním skladu byl natolik devastující, že odklízení jeho následků trvalo dlouhých šest let. Společný zásah bezpečnostních složek, který zahrnoval i záchranné a likvidační práce hasičů, skončil až 13. října 2020 v 19 hodin. K prvnímu výbuchu přitom došlo 16. října 2014, vyžádal si dvě oběti. K druhé explozi pak došlo 3. prosince téhož roku. Jak náročný úklid probíhal, se můžete podívat v galerii.

České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka je kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin. Na mimořádné tiskové konferenci to v sobotu oznámili vicepremiér Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš.

Podezřelí z vraždy Skripala

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) navíc pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo. Vicepremiér touto záležitostí zdůvodnil to, proč blíže nekomentoval zrušení své pondělní cesty do Moskvy, kde chtěl jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru. "Prostě jsem nemohl postupovat jinak," dodal.


Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy