Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu ve Vyprávěj: Takhle s hrdiny seriálu zamával

Zdroj: Česká televize/archiv
+ Dalších 16 fotografií
seriál
Seriál Vyprávěj pokračuje a na pozadí vztahových i jiných peripetií jeho hrdinů odhaluje i dějinné události 80. let. Ani oblíbené postavy neminula tragédie jménem Černobyl. 26. dubna roku 1986 došlo v ukrajinském městě k havárii, jejíž následky jsou patrné do dnešních dní.

Jarda sleduje svou dceru, jak dospívá v ženu. Chce jí pomoci, a tak jí pořídí naučnou knížku. Jenže se dozví, že Lucka už přece všechny tyhle věci dobře ví, čímž mu vyrazí dech.

Trable se nevyhýbají ani Dvořákovým. Babička Jana je smutná z hádky, která v minulé epizodě zapříčinila, že Eva a Zuzka spolu nemluví. Rozhodne se proto, že je dá dohromady. Karel si čím dál méně rozumí s Honzíkem, který je už skoro chlap. Zamiloval se do Lucky a bude to láska vskutku osudová.

A na pozadí těchto, dá se říct, malicherností čeká na hrdiny seriálu Vyprávěj tragédie, která ovlivnila celý svět. Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu se sovětští soudruzi pokoušeli nejprve ututlat. Informace o havárii se do západních zemí dostaly až o dva dny později. Tento rok od ní uplynulo 33 let.

Tragédie změnila život tisícům lidí, nejvíce to schytali obyvatelé sousedního Běloruska. Až na hodně bizarní výjimky je celé město dnes vylidněno a okolí elektrárny vypadá jako po apokalypse. Po havárii reaktoru se v zasažených oblastech začalo rodit výrazně více postižených dětí a lidé umírali na rakovinu.

Černobyl je dnes místem, které navštěvují jen dokumentaristé. Vzniklo i pár cestovních agentur, které tam vozí šílené odvážlivce. Nikdo se ale nebude moct přestěhovat zpátky ještě několik dalších desítek let.

Související články

Další články