Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vůbec žádnej problém: Jaký byl život Marie Rosůlkové z Takové normální rodinky

Marie Rosůlková v seriálu Taková normální rodinka (1971).
Zdroj: se souhlasem ČT
+ Dalších 8 fotografií
výročí
"Ale děti, to přece není vůbec žádnej problém!“ Pamatujete tuhle slavnou hlášku lehce švihnuté babičky Hanákové, autorky detektivních románů, ze seriálu Taková normální rodinka? Charismatická i noblesní herečka Marie Rosůlková (†91), která zemřela před 27 lety, jako by se pro tuhle roli narodila. Jaká ve skutečnosti byla, proč po ní nezůstali potomci a jak to (ne)měla s muži?

Z banky do divadla

Plzeňačka Marie Rosůlková (†91) přišla na svět 17. prosince 1901 ještě za Rakouska-Uherska do ševcovské rodiny. K divadlu, které se stalo jejím osudem, se dostala jen úplnou náhodou. Právě dokončila školu, bylo jí krásných dvacet, ale práce za přepážkou pobočky banky ji vůbec nebavila.

Proto chodila na hodiny herectví, jednou sebrala odvahu a zeptala se v činohře plzeňského divadla, jestli by to s ní nezkusili. Naštěstí ve zdejším divadelním stánku měli čuch na talent, a tak mohla paní Maruška diváky oblažovat svým umem následujících 70 let.

Nejslavnější role

Divadel vystřídala hodně, jeden rok byla i u Vlasty Buriana. Nejdéle ale vydržela být věrná Městským divadlům pražským, v nichž zůstala 32 let.

Ve filmu hrála Mařenka, Merinka nebo Meryčka, jak jí kamarádi říkali, sice už poměrně záhy, největší slávy se jí ale dostalo až v důchodu. Role různě otravných, potrhlých paniček diváky bavily, takže excelovala například jako bytná Harringtonová ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, další bytná v Šesti medvědech s Cibulkou, coby prababička v Létu s kovbojem nebo Američanka Whiteová v Zítra vstanu a opařím se čajem

Role babičky z Takové normální rodinky je však ze všech jejích postav pro film a televizi zdaleka nejslavnější.

Nešťastná láska

Soukromí si pečlivě chránila. Ví se, že byla velmi krátce vdaná za herce a režiséra Jarmila Škrdlanta, byla to ale jen epizoda v jejím životě. Ani se neví, jestli ho doopravdy milovala, především si ale chtěla zkusit, jaké to je, být vdanou paní.

Mezi přáteli říkala, že její milostný život nestál za moc. Zažila velké zklamání, pak další, nešťastně se zamilovala do ženatého letce z bojů o Anglii, aby si ho nakonec odvedla zase jeho manželka.

Život vedle kněze

Nakonec se herečka raději uzavřela do sebe a jediným mužem, který pro ni něco znamenal a s nímž také půl století žila pod jednou střechou (v přízemí domu nedaleko pražského Vyšehradského tunelu), zůstal bratr, katolický kněz a uznávaný architekt Jan Rosůlek. Když se doma na večírku společensky unavila, odnesl ji do postele. Takový měli vztah! A děti? Žádné neměla, dětské štěbetání a křik pro ni nebyly. Mohla se tak naplno věnovat hraní.

Kolegové ji milovali. Ráda vtipkovala a sem tam i sprosťačila, humor jí byl nadevše. Nebyla ale zákeřná a v práci byla poctivá. Kvůli tomu všemu o ní herci říkali, že kamkoli přišla, tam se prostor ozářil, jako by tam přišel někdo osvícený.

Co jste o Marii Rosůlkové možná nevěděli

  • Začínala rolemi milovnic, účinkovala v operetách i baletech.
  • Původně ji v divadelních programech psali jako Mary Rosůlkovou.
  • 25. 2 1948 podepsala výzvu prokomunistické inteligence Kupředu, zpátky ni krok, která byla jednoznačným uznáním komunistického převratu. O pět let později ji ale ze strany vyloučili pro její názory neslučitelné s komunistickými idejemi.
  • V roce 1966 dostala titul zasloužilé umělkyně.
  • Na otázku, kolik jí je let, většinu života odpovídala na dotěrné dotazy, že jí je 39.
  • Hluboce věřící herečka se za bratrem do kostela na Vyšehrad, který byl na vysokém kopci, ve stáří nechala vozit taxíkem. Byl ale drahý, tak ji pak zadarmo vozil herec Jaroslav Kohout.
  • Zemřela 15. května 1993.
  • Její hrob najdeme na vyšehradském hřbitově, nikoli však na Slavíně pro ty nejznámější osobnosti Česka, nýbrž v části pro jeptišky voršilky.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy