Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Vstup zakázán: Čechy očkované před více než 210 dny Chorvatsko nechce

Covid očkování starší než 210 dní Chorvatsko neuznává
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Mnozí Češi se na dovolenou do Chorvatska nepodívají. Pokud patříte například ke zdravotníkům z první linie a svoje očkování jste dostali před více než 210 dny, Chorvatsko jej neuzná.

Chcete do Chorvatska? Možná vás nepustí

Jak staré je vaše očkování? Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, raději si to ověřte. "Od 1. července 2021 čeští občané do Chorvatska mohou vstoupit, pokud disponují platným EU digitální COVID certifikátem," píše se na stránkách českého ministerstva zahraničí. Pokud platným EU digitálním COVID certifikátem nedisponujete, budete si muset opatřit negativní PCR test, negativní antigenní test anebo potvrzení o očkování. A tady právě nastává onen problém.

Výletníci, kteří dostali vakcínu před více než 210 dny, totiž daleko nedojedou. Pokud jste se nechávali očkovat jako jedni z prvních už během první vlny a patříte tak například ke zdravotníkům v první linii anebo mnohým ze seniorů, je možné, že Chorvatsko vaše očkování neuzná. "Je třeba doložit potvrzení o očkování oběma dávkami vakcíny používané v EU ne starší než 210 dní," píše se na webu českého ministerstva zahraničí.

Do kdy platí očkování na covid?

"Platí, že covid pass je platforma a uvnitř té si každý stát určuje vlastní pravidla. Pokud tedy nějaký stát dá pravidlo 210 dnů, tak je to spíš otázka na Chorvaty, jestli to nechtějí prodloužit," sdělila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová webu TN.cz.

Očkování v Čechách přitom žádný konec platnosti zatím nemá a platí na neurčito. Tak tomu ale není všude a možná ani v Čechách tomu tak nebude nadlouho. "Bude ještě samozřejmě záležet na dalších informacích od výrobců a z klinických studií, kdy bude nutné další přeočkování, 3. dávka," potvrdila webu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy