Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Výsledky testování ve školách: Z milionu dětí jich vyšlo pozitivních 111

Testování dětí proti koronaviru.
Zdroj: Profimedia
školy

Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu zdravotnictví nahlásilo 86 procent škol. Potvrdilo se v nich 111 případů nákazy. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na celkové zhodnocení je podle něj potřeba počkat na výsledky ze zbytku škol a také z dalších termínů testování. Do základních a středních škol v ČR nastoupilo 1. září asi 1,4 milionu dětí.

Celkem 86 procent škol nahlásilo ministerstvu zdravotnictví výsledky testování žáků na covid-19, které proběhlo na začátku školního roku. Potvrdilo se v nich 111 případů nákazy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Na celkové zhodnocení je podle něj potřeba počkat na výsledky ze zbytku škol a také z dalších termínů testování. Tento školní rok nastoupilo do základních a středních škol v ČR kolem 1,4 milionu dětí.

"My jsme v té první vlně testování ve školách otestovali přes milion dětí. Data ohlásilo 86 procent škol, bohužel část neohlásila, doufám, že se to ještě napraví," řekl ministr. Proč 14 procent škol výsledky testování zatím neposkytlo, nevěděl. "V tuto chvíli po první vlně testování máme konfirmovaných asi 111 pozitivních," uvedl. "Ještě možná se nějaká data dohlásí," dodal.

První termín testování žáků ve školách byl první školní den, tedy středa 1. září. Prvňáci se mohli testovat 2. září. Do lavic usedlo podle odhadu ministerstva školství přibližně 967 100 žáků základních a 422 300 studentů středních škol. Do prvních tříd nastoupilo přibližně 110 300 žáků.

Testovat se ještě bude dvakrát

Vojtěch připomněl, že budou ještě další dva termíny testů, a to 6. a 9. září. Preventivní testování na covid-19 ve školách se podle něj naplánovalo, aby se po letních prázdninách nerozšířila nákaza mezi žáky a školy se nemusely zavírat podobně jako v minulém roce. Ministerstvo školství ve svém manuálu pro školy na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100 000 provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.

Například v pražských školách podle dřívějších informací hygieniků odhalil preventivní screening na covid-19 ve školách 1. září 38 nakažených žáků. Testovalo se 67 896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní.

V případě, že žák test nepodstoupí, musí nyní nosit roušku i při výuce, nesmí zpívat či cvičit v tělocvičně a v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy, kteří si ale na rozdíl od žáků musejí testy zajistit sami. Pro žáky mají školy antigenní testy od státu, nebo se mohly rozhodnout zajistit si průkaznější PCR testy. Za jeden test PCR metodou dostanou od státu zpětně 200 korun

Související články

Další články