Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Všichni se bojí o královnu Alžbětu (92)! Forejt řekl, co se stane, až zemře

Všichni mají o královnu Alžbětu strach.
+ Dalších 52 fotografií
Velkou Británií zmítá panika a strach o královnu Alžbětu II. (92). Obavy vyvolaly především manévry tamní vlády, která začala nacvičovat události po královnině smrti. Vladařka byla nedávno nemocná a teď odmítá podstoupit vážnou operaci kolene. Scénář, který po odchodu Alžběty nastane, je už delší dobu známý. My jsme se zeptali odborníka na královskou rodinu Jindřicha Forejta (40), co to bude znamenat pro Česko.

1. Co se stane v Británii

Jestliže královna zemře v Buckinghamském paláci, její smrt ohlásí portrét a hymna. Stalo by se tak až po 8. hodině ráno kvůli dodržování nočního klidu. Následovat bude smuteční projev ministerské předsedkyně, kterou je momentálně Theresa May. Kdyby nedejbože skonala na veřejnosti, bude to celý svět vědět okamžitě. Před královským sídlem budou zástupy novinářů a zarmoucených lidí, kteří na místo budou nosit květiny.

Po smrti královny Alžběty bude ve Velké Británii vyhlášen dvanáctidenní smutek. Burzy a banky přeruší provoz. Vlajky budou viset na půl žerdi, v televizích bude platit zákaz vysílat komedie. Ambasády po celém světě zpřístupní kondolenční knihy.

V britském parlamentu by měla být vystavena královnina rakev. Tradiční místo ale nyní prochází rekonstrukcí, a tak by nejspíš musel být využit jiný prostor. Na zesnulou královnu se bude moct přijít kdokoliv podívat 23 hodin denně.

Pohřeb, jehož seznam hostů už nyní čítá 200 tisíc lidí, povede arcibiskup z Canterbury. Na jednom místě se tak shromáždí nejmocnější lidé světa – prezidenti, politici a šlechtici. Státní smutek, který skončí až po pohřbu, budou doprovázet extrémně přísná bezpečnostní opatření kvůli teroristickým hrozbám.

2. Kdo bude vládnout

Pokud se dobrovolně nezřekne nástupnictví, nahradí Alžbětu na trůnu její syn princ Charles (69). Nástupnictví bude muset být schváleno, potom Charles složí přísahu parlamentu, církvi a proběhne korunovace.

Charles ale může odmítnout, v tom případě by se králem stal princ William (36). Upraven bude text v hymně a vydány budou nové poštovní známky a bankovky s portrétem nového panovníka.

3. Jaký dopad bude mít smrt královny na Česko

Velká Británie má s Českem silné vazby, a proto se smrt královny znatelně dotkne i naší země. Co se stane, pro eXtra.cz popsal expert na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt.

„Česká republika má s Velkou Británií vztahy na vynikající úrovní, nepojí nás jenom členství v NATO a Evropské unii, ale i společná historie, v níž nepochybně dominuje semknutí během druhé světové války. Takže ano, i na Českou republiku bude mít úmrtí královny Alžběty II. velký dopad,“ řekl Forejt.

„Ponechme stranou události, které nastanou v samotné Británii, v Česku dojde ke kondolování ze strany vrcholných politiků, zpřístupnění kondolenčních knih na britské ambasádě v Praze,“ podotkl bývalý šéf hradního protokolu.

„Co se státního pohřbu týče, ten je připraven již několik let dopředu a současně s ním i seznam pozvaných, který se mění s ohledem na výsledky voleb v ostatních zemích. V současné chvíli by se měl účastnit prezident Miloš Zeman. Na posledním britském státním pohřbu maminky královny Alžběty II. zastupoval prezidenta Václava Havla ředitel hradní kanceláře,“ uzavřel.

Mohlo by vás zajímat

Další články