Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Koronavirus: Všechno, co chcete vědět o zabijáckém viru z Číny, kterého se bojí celý svět

přehled
Tajemný koronavirus už ve svém těle nosí 217 lidí, má tři oběti a kromě Číny se rozšířil do dalších dvou asijských zemí. Nakažené mají i v Pekingu, který má pravidelné letecké spojení s Prahou. Lékaři zjistili, že se virus přenáší z člověka na člověka. Koronavirus pochází pravděpodobně od netopýrů a vznikl na malém tržišti ve střední Číně. Podle vědců je počet nakažených daleko vyšší.

Minulý týden bylo jen několik nemocných, dnes je tajemným koronavirem nakaženo už 217 lidí. Potvrzeny jsou tři oběti.

Virus dostal název 2019-nCoV, pochází z malé tržnice s mořskými plody i jinými živočichy. Nákaza se šíří po Číně, jeho výskyt hlásí i Jižní Korea a Japonsko. Její původ vede patrně k netopýrům, kteří jsou na trhu rovněž k dostání. Jako první se pravděpodobně nakazil prodejce, poté jeho zákazníci, jejich příbuzní a potom jejich známí.

Světová hrozba

Podle odborníků hrozí nebezpečí vzniku globální pandemie. V sobotu totiž Číňané slaví lunární nový rok a desítky milionů jich budou cestovat. Každoročně se jedná o největší migranční vlnu na světě. I proto se může nákaza rychle šířit.

V ohrožení přitom není pouze Asie. Praha má pravidelné letecké spojení s Pekingem. Stejně na tom jsou desítky dalších evropských měst. „Koronaviry z epidemiologického hlediska pečlivě sledujeme, protože společně s ptačí chřipkou představují největší potenciál pro případný vznik globální pandemie,” řekl Seznam Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar.

Svět něco podobného prožíval s epidemií viru SARS nebo ptačí chřipky.

Prevence

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala návod, jak nákaze předejít: „Myjte si ruce mýdlem a vodou nebo vlhčenými ubrousky na alkoholové bázi. Při kýchání a smrkání si zakrývejte nos a pusu ubrouskem. Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky nachlazení a chřipky. Maso a vejce vařte pečlivě. S divokými zvířaty i těmi na farmě se snažte nepřijít do styku.“

Bude také potřeba zjistit, jaká je inkubační doba viru a jestli se přenáší vzduchem. Letiště Václava Havla zatím neplánuje zavést bezpečnostní opatření. Mezi ně by mohlo patřit i zapnutí termokamer, které by kontrolovaly tělesnou teplotu pasažérů. Ti, u kterých by existovalo podezření nákazy, by skončili v karanténě.

Číslo 217 nemocných lidí je podle vědců zcestné. V britském Centru pro analýzu globálních infekčních nemocí vypočítali, že se nakazilo už přes 1 700 lidí.

Související články

Další články