Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Vše, co vás zajímá ohledně smrti vašeho příbuzného, ale báli jste se zeptat

Smrt často bolí…
Zdroj: profimedia.cz
Smrt je nedílnou součástí života každého člověka. Dřív nebo později čeká každého z nás. Někdy se ale stane, že nám zemře příbuzný, a to zrovna ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Někteří dokonce najdou svoje blízké doma bez známek života. Dá se na to připravit? A co vše je potřeba zařídit?

Situace kolem pohřbu je velmi nepříjemná pro každého člověka. Je vám smutno, truchlíte a ještě k tomu musíte zařídit pohřeb a pozvat všechny známé, kamarády a příbuzné. Většina lidí na to nemá vůbec náladu a pro spoustu lidí je to psychicky náročné. Na to ale teď není čas. Musíte zařídit spoustu věcí.

Když najdete mrtvého příbuzného doma, hned samozřejmě zavoláte lékaře. Na místě sepíše zprávu o úmrtí osoby, takzvaný ohledací list. Potom si musíte pečlivě vybrat pohřební službu. Lidé ale ve stresu sáhnou hned po té první, kterou najdou na internetu. Zkuste si projet aspoň několik pohřebních služeb, ať jste s výběrem spokojeni a nemusíte řešit hned nějaké nesrovnalosti.

Samozřejmě že pohřební služba, která k vám přijede domů, nemusí být ta, která bude zařizovat poslední rozloučení s nebožtíkem. Můžete si pak vybrat jinou. Pak vás ale čeká problém s převážením těla a na to asi nikdo nemá náladu. Někteří lidé to tak ale dělají. V šoku sáhnou po první pohřební službě a až když zařizují pohřeb, dají si víc záležet a dívají se i na detaily, které při prvním výběru nevnímali.

Pohřební služba od vás potřebuje k dispozici totožnost zesnulého i vaši totožnost. Takže občanský průkaz byste měli urychleně najít. Pak musíte také vybrat nějaké šaty, ve kterých bude nebožtík pochován nebo zpopelněn. Pokud jste si vybrali otevřenou rakev, na oblečení byste si měli dát dvojnásobně záležet.

Po tom všem vás ještě čekají úřady. Na matrice obecního úřadu musíte nahlásit úmrtí příbuzného. S sebou potřebujete jeho doklad a váš doklad totožnosti – stačí občanský průkaz a rodný list. Lékař, který sepisoval zprávu o úmrtí, pošle na matriku list s potvrzením o úmrtí a úřad vám během několika týdnů pošle úmrtní list.

Málokdo ví, že na příslušné úřady musíte také odevzdat doklady zesnulého. Takže cestovní pas, průkazku pojištěnce i řidičský průkaz. Všechno to tedy musíte oběhat. Spousta lidí to ani neví nebo se jim to nechce dělat, takže doklady buď vyhodí, nebo se válejí doma ještě několik let.

Podle zákona vám musí dát váš šéf volno na pohřeb a dva dny na zařizování pohřbu. Takže byste měli mít 3 dny placeného volna.

Související články

Další články