Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Vrchní, prchni: Kde všude falešný číšník řádil a jak to bylo s kalhotkami Patrasové

Vrchní, prchni! Jak vypadají místa z filmu dnes
Zdroj: Se souhlasem České televize/ Martin Procházka/ eXtra.cz, koláž eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
filmová legenda

Oblíbená komedie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! byla natočena před více než 40 lety. Redakce eXtra.cz se vydala po stopách toho, kde se slavný snímek s Josefem Abrhámem (82) v hlavní roli natáčel. A přidali jsme i pár zajímavostí.


Komedie Vrchní, prchni! patří k řadě veleúspěšných scénářů Zdeňka Svěráka (86), ve filmu si navíc zahrál vedlejší roli. Ztvárnil zvědavého souseda Pařízka, jehož si diváci nejvíce pamatují hlavně díky zkoušení nové škodovky. Právě v této scéně zazní legendární hláška: „Stěrače stírají, klakson troubí!“

Je to právě Pařízek, komu dojde, že jeho soused Dalibor Vrána je nějak moc podobný falešnému vrchnímu, jenž v Praze i mimo ni kasíruje hosty. Hlavní role se nezapomenutelným způsobem zhostil Josef Abrhám, jehož starostlivou ženu hrála jeho skutečná manželka Libuška Šafránková (†68). Milovaná herečka bohužel v létě minulého roku odešla do hvězdného nebe.

K filmu Vrchní, prchni! se váže řada zajímavostí a také míst, kde se natáčel a jejichž současnou podobu si můžete prohlédnout v galerii.

Svěrák jako falešný vrchní

Inspiraci k námětu získal Zdeněk Svěrák jednoho večera, když přišel oblečený v tmavém obleku s motýlkem do restaurace vedle Malostranské besedy. Někteří hosté si ho tam spletli s vrchním a chtěli mu zaplatit. Svěrák si samozřejmě žádné peníze nevzal a upozornil je na nedorozumění. Úsměvná příhoda ovšem položila základ k jedné z dnes již kultovních českých filmových komedií.

Nárožný, nebo Abrhám?

Když Svěrák pracoval na scénáři, v roli Dalibora Vrány prý viděl Petra Nárožného (84). Ten v tu dobu ale v rámci spolupráce s Miloslavem Šimkem (†63) a Luďkem Sobotou (78) často vystupoval jako duchem prostší vztekloun, a proto ho režisér Ladislav Smoljak do filmu nechtěl. Místo toho navrhl Josefa Abrháma, s čímž zase nesouhlasil Svěrák. Smoljak si však nakonec prosadil svou.

Kam zmizela Douchová

„Drzoune jedna drzá, zvědavá, vošklivá, brejlatá,“ hulákal Vrána na prodavačku knih, kterou přijal, protože ho fyzicky nepřitahovala. Zuzana Fišerová Svátková (63), která postavu ztvárnila, začala po natáčení filmu pracovat v cestovní kanceláři. Ještě si střihla pár štěků, ale ani přes výraznou roli Douchové, která se chtěla zalíbit milovníkovi Josefu Abrhámovi, nedostala žádné nabídky. Ani na žádnou uměleckou školu se nedostala. „Čekala jsem, že ještě nějaká nabídka přijde, ale vzhledem k tomu, že mě nevzali na žádnou divadelní školu, jsem pochopila, že talent zkrátka nemám. Takže se nedá nic dělat,“ sdělila s odstupem času Zuzana Fišerová Svátková týdeníku Sedmička. Herečka byla dětskou hvězdou, zahrála si například ve snímcích Vlak do stanice nebe, Údolí krásných žab, Pan Tau a tisíc kouzel, O Sněhurce, Ať hodí kamenem, Smrt mouchy nebo Čekání na déšť.

Její nejpamátnější role je však jednoznačně postava Douchové. Už v době natáčení se věnovala jiné profesi než herecké. Pracovala tehdy v kanceláři Restaurací a jídelen, což se filmařům náramně hodilo, protože pro ně zařizovala povolení k natáčení v hospodách. Na filmovém plátně ji pak diváci viděli ještě v experimentálním snímku Tomáše Vorla st. Pražská 5 z roku 1988.

Alexej Pyško zastavoval auta

Ještě v době svých studií si ve filmu zahrál i Alexej Pyško (65), který je dnes známý nejen jako herec, ale také například jako dvorní dabér Bruce Willise (67). Ve Vrchní, prchni! ztvárnil mladého příslušníka VB. „Pánové Svěrák a Smoljak tenkrát přišli k nám do školy a vytáhli si mě, ať jim tam zahraju dopravního policistu,“ vzpomínal Pyško po letech pro server iDnes.cz. Zastavit prý měl jediné auto. Situace se ale vyvinula jinak. „Ve chvíli, kdy jsem se na křižovatku ale postavil, všechna auta zůstala stát a řidiči čekali, co se bude dít. Takže se na to muselo jinak,“ řekl Pyško.

Patrasová bez kalhotek

Scénu, v níž Dagmar Patrasová (65) ukáže ve vaně své vnady, zamýšlel Ladislav Smoljak původně natočit i bez kalhotek. Patrasová ale řekla, že zrovna má své dny. Když režisér později zjistil, že scénu by šlo natočit i tak, litoval toho, že si nedupl. Scéna by pak podle něj byla ještě lepší.Související články

Další články