Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Vrbětice byly státním terorismem, Rusko vede proti Západu hybridní válku, říká bývalý diplomat

Petr Kolář: Vrbětice byly státním terorismem
Zdroj: Profimedia
Kauza Vrbětice

Vztahy Česka a Ruska kvůli vrbětické kauze klesají na bod mrazu. Podle bývalého diplomata Petra Koláře, který v minulost působil na ambasádě v Moskvě, ale Česká republika nesmí Ruské federaci ustoupit, a pokud bude třeba, pak i přitvrdit. "Dovedu si představit, že bychom nechali v Praze jen ruského velvyslance a ten nejnutnější personál," říká Kolář, který zároveň varuje před rozpínavostí Ruska.

Česká republika snížila počet ruských diplomatů v Praze na stejný počet, jako máme my v Moskvě. Jak tento krok hodnotíte?

Podporuji to a stejně tak i velká část odborné komunity zabývající se mezinárodními vztahy. Mohlo by tím konečně dojít k trvalému narovnání personálních stavů ambasád, které byly doposud velice disproporční. To bylo dáno historicky tím, že ČSSR byla vazalským státem Sovětského svazu a i po sametové revoluci si tu ruská strana ponechala vysoký počet diplomatů. Řešit to potom dodatečně bylo složité, protože to vždy vyhrocovalo vztahy a když už jsme někoho vypovídali, tak Rusové odpovídali přísně recipročně.

Jak by podle vás měla česká vláda nadále postupovat?

Dál bychom měli časem s Rusy vyjednávat o tom, jestli budeme své počty navyšovat, ale záleží na vývoji situace. Dovedu si představit, že bychom nechali v Praze jen ruského velvyslance a ten nejnutnější personál. Doufám ale, že to nepůjde až tak daleko, že bychom vzájemně vyhostili i velvyslance, protože to by znamenalo přerušení diplomatických styků. Museli bychom pak žádat některou z našich spojeneckých zemí, aby její ambasáda v Moskvě plnila konzulární servis pro naše občany.

Další vyhoštění diplomatů ještě více ochladí vztahy mezi Prahou a Moskvou. Co můžeme od Ruska očekávat?

Předpokládám, že to pocítí jednak naše firmy působící v Rusku, stejně tak se může stát, že budeme mít potíže i s některými dodávkami z Východu. Nicméně v situaci, kdy jde o národní bezpečnost a státní suverenitu, tak není moc co řešit. Musíme zachovat svou důstojnost a postupovat razantně. Tady jde o vážnou věc, byli jsme cílem útoku, který lze označit jako státní terorismus, neboť na našem území útočili aktivní členové vojenské rozvědky, která je součástí ruské armády podléhající přÍmo ministru obrany, který se zodpovídá Putinovi. Musíme se proti tomu důrazně ohradit a využít tu situaci tak, abychom nakonec mohli udělat věci, které doposud byly těžko představitelné.

Jak vrbětická kauza ovlivní rostoucí napětí v Evropě?

Z hlediska toho, jak se vyvíjí situace v Evropě, tak je naše kauza celkem marginální. Je vidět, že svět vrbětický případ moc neřeší jako nějakou věc fatálního dopadu. Ono to totiž zapadá do chování Ruské federace, kdy vidíme stupňování napětí na hranicích Ukrajiny, vidíme, že všude, kde se Rusové nachází, ať je to Syrie nebo Libye, dochází ke komplikaci mezinárodní situace. To agresivní rozpínavé chování Ruské federace má spoustu projevů a my jsme kamínkem v té mozaice. Nemyslím si tedy, že to nějak ovlivní další vývoj. To hlavní napětí je nyní na hranicích Ukrajiny.

Situaci v Evropě a obzvlášť pak na Ukrajině řada odborníků přirovnává ke studené válce. Souhlasíte s tímto příměrem?

Jsou tu rysy, které to připomínají a ta podobnost je někdy evidentní. Nicméně toto už ani není tak studená válka jako forma novodobé konfrontace, kterou nazýváme hybridní válkou a má různé projevy od dezinformační kampaně, vměšování do politiky jiných států až po konfrontace v podobě otevřeného násilí.

Hrozí, že by současné napětí v Evropě přerostlo v otevřený konflikt?

Já doufám, že se nic takového nestane, na druhou stranu musíme být připravení, že se to stát může. Štěstí přeje připraveným a už staří Římané říkali, že kdo chce mír, musí se připravovat na válku. Chceme-li tomu předejít, buďme dostatečně důrazní a připravení, ať Rusko vnímá, že jeho rozpínavé chování pro něj ponese vážné následky.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy