Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vražedný autobus ve Slaném, který zabil chlapce: Ze slov očitých svědků mrazí

Vražedný autobus ve Slaném, který zabil chlapce: Ze slov očitých svědků mrazí
Zdroj: Policie ČR, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Tragická nehoda
V úterý se ve Slaném odehrála nehoda, která měla tragický konec. Řidič autobusu najel na nádraží na nástupní ostrůvek, kde stála skupinka lidí. Při nehodě bohužel zemřel malý chlapec. Policie nyní vyšetřuje, jak přesně k události došlo. Pracuje s několika verzemi.

Na zastávce autobusového nádraží ve Slaném na Kladensku došlo v úterý krátce před půl jednou odpoledne k děsivé dopravní nehodě Řidič autobusu tam najel do skupinky lidí. Mezi zraněnými byl i osmiletý chlapec, který svým zraněním bohužel podlehl. Policie tragickou událost stále vyšetřuje. Prověřuje několik verzí, proč k nehodě došlo.

Slova řidiče a svědků

Sám řidič autobusu tvrdí, že se zasekl plyn. "Zasekl se mi plyn. Přidal se plyn a jelo to furt. Strhl jsem to, abych neporazil támhlety lidi. Tak jsem to strhl sem," obhajoval se řidič autobusu krátce poté, co se nehoda odehrála. Také tvrdil, že děti stály v místě, kde neměly co dělat Podle zaměstnavatele je nyní řidič v pracovní neschopnosti a není schopen si vybavit, co se vlastně událo. Jedná se ovšem o zkušeného šoféra, který sedí za volantem přes 40 let.

Svědkem nehody, a to velmi zblízka, byl řidičův kolega. "Z ničeho nic zatočil a šlo to všechno pod plným plynem. My jsme tam stáli u kraje, tak jsme akorát odskočili a byli jsme rádi, že prostě on to tak nějak vybral. No a narazil do té čekárny. Držel to oběma rukama. Bylo vidět, že toho měl plné ruce," líčil řidičův kolega pro TV Nova.

"Když autobus narazil, tak to šlo pořád pod plným plynem. Mně to přijde, že to byla porucha plynu, že to bylo zaseklé," doplnil svědek nehody.

Názor odborníků

Fatální poruchu autobusu nevylučují ani odborníci. Podle nich k poruše může dojít obzvlášť u starších autobusů. Jenže ten, který v úterý nehodu zavinil, prošel zhruba před týdnem kontrolou. Měl za sebou však už sedm let na silnicích.

"Že se zasekne plyn u autobusu, je možné. Jde o to, jak na to reaguje řidič. Je to situace krizová, takže nemůžeme řidiči vyčítat, že se nezachoval tak, jak někdo by vymyslel za hodinu," vysvětlil Ladislav Černý ze společnosti Autoprofi.

Podle něj jsou na situaci zaseknutého plynového pedálu trénovaní jen automobiloví závodníci. "Běžný řidič, když se tohle stane, tak je zděšený a šlápne na brzdu a čeká, co se stane, je to přirozené," doplnil Černý.

Policie prověřuje několik verzí

Policie prověřuje hned několik verzí, co se mohlo stát. Řidič například mohl při řízení dělat nějakou jinou činnost a tudíž se nemusel jízdě věnovat na sto procent. Při vyšetřování se policisté také zabývají skutečností, že řidič měl na sobě v době nehody nejspíš pantofle. Alespoň to tvrdí očití svědci.

„Ten řidič měl pantofle. Byla jsem u toho,“ napsala Jiřina Z. v diskuzi na facebookových stránkách Slaného. Ta je z incidentu, při kterém zemřel jeden chlapec a další tři lidé byli zraněni, stále otřesená. „Pořád to mám před sebou. Ať se rodiče drží,“ dodala údajná účastnice nehody.

Mluvčí Bezpečnosti silničního provozu řekl, že k řízení je vhodná obuv taková, která je pevná, nízká a s kvalitní podrážkou. "Pokud jde o řidiče profesionály, není to jenom otázka volby, ale je to i věc bezpečnosti práce," uvedl mluvčí BESIP Tomáš Neřold.

Společnost Arriva však řidičům ve smlouvách jasně nakazuje, co mají při řízení nosit. Mají předepsanou uniformu, kde jsou zmíněné právě boty s plnou patou.

Nyní policie vyslýchá svědky. "V současné době budeme vyslýchat svědky a účastníky dopravní nehody. Také čekáme na odborné expertízy soudních znalců," řekla pro eXtra.cz mluvčí policie Michaela Nováková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy