Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vražedné tornádo si zatím vyžádalo 5 obětí: Mladíka (†21) zabila letící lampa

Vražedné tornádo si zatím vyžádalo 5 obětí: Mladíka (†21) zabila letící lampa
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
tragédie

Hrozivá apokalypsa na jižní Moravě si vyžádala zatím pět obětí. Mezi tragicky zesnulými je podle dostupných informací i jedenadvacetiletý mladík, na kterého spadla letící lampa. Další obětí je obyvatelka ze silně zasažených Lužic a muž ze Zlínského kraje, který odjel na Moravu za účelem návštevy.

Bouřky na Hodonínsku a Břeclavsku si v noci na dnešek vyžádaly zatím pět obětí. ČTK to řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Záchranáři mají tři úmrtí, další ale byla například v nemocnici.

Obětí ničivého tornáda je obyvatelka Lužic. "Máme jednu oběť na životě, je to žena, více k tomu ale v tuto chvíli nebudu s ohledem na rodinu říkat. Je to velmi citlivé," uvedl starosta Lužic u Hodonína Tomáš Klásek pro Seznam Zprávy.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Podle informací MF DNES je mezi zemřelými i jedenadvacetiletý muž, na kterého spadla lampa. Na následky zranění zemřel po převozu do nemocnice.

Další obětí je muž ze Zlínského kraje. "Šlo o muže z Valašskomeziříčska, který pracoval v Rožnově pod Radhoštěm. Znal jsem se s ním, několikrát jsem se s ním pracovně setkal. Včera byl na jižní Moravě na návštěvě, " informoval Zlínský deník hejtman  Radim Holiš.

Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové záchranáři převezli do nemocnic desítky zraněných a další desítky ponechali na místě po ošetření. "Máme ale potvrzeno pět obětí," řekl. Bothová uvedla, že záchranáři měli přes 80 zraněných, stále ale zasahují. "Máme převážně pohmožděniny, oděrky. Lidé jsou ale také ve špatném psychickém stavu," řekla Bothová.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl po jednání krajského krizového štábu, že hasiči už prošli nejvíce postižené obce a nečeká, že by záchranáři našli další zraněné či mrtvé. "Lidé by už měli být zachráněni," řekl. Nyní je podle něj třeba odklidit věci naváté bouří na střechy nebo do korun stromů, které by mohly na někoho spadnout. Znovu apeloval, aby do postižených obcí zatím nejezdili dobrovolníci. Místa nyní procházejí statici.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy